Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Automatycznym zatrzymaniem prawa jazdy zajmie się TK

Automatycznym zatrzymaniem prawa jazdy zajmie się TK fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności przepisów Prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących pojazdami z Konstytucją RP oraz Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Czego dotyczy skarga?

RPO zaskarżył rozwiązanie, zobowiązujące starostę do wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, co przy jednoczesnej odpowiedzialności za wykroczenie, wskazuje na podwójne karanie tej samej osoby za ten sam czyn.

Dodatkowo zaskarżono drogę odwoławczą od decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy. W ocenie RPO:

1. automatyzm w stosowaniu tego środka sprawia, że nie są brane pod uwagę żadne elementy o charakterze subiektywnym – ani stopień winy, ani społecznej szkodliwości, ani poziom karygodności,

2. przewidziany tryb skargi jest iluzoryczny - rozpoznanie odwołania praktycznie zawsze następować będzie po upływie 3 miesięcznego terminu, na jaki zatrzymano prawo jazdy.

W skardze Rzecznik poprosił o odroczenie utraty mocy obowiązującej zakwestionowanych przepisów o 18 miesięcy, tak by ustawodawca miał możliwość dokonania stosownych zmian prawa, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Źródło: RPO

Sob., 26 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka