Sprowadzane auto można na wniosek właściciela zarejestrować czasowo, nawet jeśli nie ma tablic i ważnego badania technicznego.
Czasowa rejestracja pojazdu może nastąpić z urzędu lub na wniosek właściciela pojazdu. W zależności od typu czasowej rejestracji może służyć ona innym celom.
I tak, gdy jest dokonywana z urzędu, to służy przede wszystkim uzupełnieniu dokumentacji przez organ rejestrowy lub jej zweryfikowaniu i jest dopuszczalna jedynie po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu. Natomiast czasowa rejestracja pojazdu na wniosek będzie wynikała z braku jego wcześniejszej rejestracji lub dokonania jednorazowej czynności, do której niezbędne jest nawet krótkotrwałe dopuszczenie pojazdu do ruchu.
W tym drugim przypadku czasowa rejestracja możliwa jest w celu umożliwienia:
- wywozu pojazdu za granicę - chodzi o wypadki wywozu pojazdu w związku z jego sprzedażą, darowizną lub inną formą przeniesienia własności;
- przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - rejestracja ta następuje w sytuacji, gdy nowo nabyty pojazd nie jest w ogóle zarejestrowany;
- przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy. W grę wchodzą pojazdy, które nie były rejestrowane i w celu uczynienia tego zachodzi konieczność dokonania badań technicznych czy ewentualnie jego naprawy.
Zgodnie z wyrokiem NSA z 7 maja 1998 r., II SA 305/98 pozwolenie czasowe może być wydane właścicielowi tylko w przypadkach enumeratywnie wymienionych w ust. 2 art. 74 ustawy z 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, na okres oznaczony w ust. 3 art. 74 ww. ustawy. Podobnie orzekł WSA w Kielcach w wyroku z 22 kwietnia 2009 r., II SA/Ke 146/2009, podając, że ustawodawca w zamkniętym katalogu określił przypadki w jakich możliwa jest czasowa rejestracja pojazdu. Zatem w ocenie sądu rozszerzająca wykładnia art. 74 ust. 2 pkt 2 ustawy jest niedopuszczalna .
Rejestracja czasowa jest oczywiście z samej swojej istoty ograniczona terminem. NSA jednoznacznie wskazuje, że Prawo o ruchu drogowym przewiduje czasową rejestrację pojazdów na okres nie przekraczający 30 dni, wyjątkowo przedłużony o dalsze 14 dni w przypadkach ściśle określonych w art. 74 ust. 2. Tak na przykład uznał NSA w wyroku z 25 czerwca 1998 r., II SA 603/98. Natomiast decyzja o rejestracji czasowej nie przekształca się z mocy prawa w decyzję o rejestracji bezterminowej, lecz wygasa po upływie czasu, na jaki mogła zostać wydana, lub w razie wydania w tym czasie decyzji „bezterminowej” Potwierdza to wyrok WSA w Lublinie z 19 stycznia 2006 r., III SA/Lu 446/2005. W przypadku rejestracji czasowej pojazdu na wniosek właściciela starosta wydaje pozwolenie czasowe i zalegalizowane tymczasowe tablice rejestracyjne.
Starosta, w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy bez tablic rejestracyjnych oraz bez ważnego badania technicznego, na wniosek jego właściciela może zarejestrować ten pojazd czasowo, umożliwiając wykonanie takiego badania. Tak też wynika z porady prawnej udzielonej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji 11 marca 2015 r.(nr sprawy 44/DOR/2015) w ramach projektu systemowego „Dobre prawo-sprawne rządzenie”. Z jej uzasadnienia wynika, że „dokonanie czasowej rejestracji jest w szczególności uzasadnione brzmieniem przepisu pkt. 0.1. a w dziale I załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach, którego brzmienie wskazuje, że brak tablic rejestracyjnych będzie stanowił Usterkę Istotną (UI), uniemożliwiającą wykonanie badania z wynikiem pozytywnym. Za taką możliwości rejestracji czasowej przemawia jednoznacznie treść art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. c.”. Chodzi o umożliwienie na podstawie rejestracji czasowej przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy. W sytuacji, w której przepis rozporządzenia w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych wyraźnie uzależnia możliwość pozytywnego wyniku tych badań od stwierdzenia dobrze przymocowanych tablic rejestracyjnych posiadanie takich tablic staje się warunkiem koniecznym (choć nie jedynym) uzyskania pozytywnego wyniku takich badań. Uzyskanie zalegalizowanych tablic jest możliwe na podstawie decyzji o rejestracji czasowej. Na podstawie przeprowadzonych badań technicznych pojazdu (o ile ich wynik będzie pozytywny) jego właściciel będzie mógł się następnie ubiegać o stałą rejestrację pojazdu (gdy spełnione będą pozostałe warunki z art. 72 Prawa o ruchu drogowym).