Zgodnie z obowiązującymi od końca sierpnia ubiegłego roku przepisami piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym mają obowiązek używać elementy odblaskowe. Okazuje się jednak, że nie wszystkie odblaski spełniają swoją rolę. Przeprowadzona przez Inspekcję Handlową w I kwartale 2015 roku na terenie całej Polski kontrola jakości elementów odblaskowych przeznaczonych do stosowania przez pieszych dała zatrważające rezultaty.
Sprawdzono 226 produktów pochodzących od 113 producentów. Okazało się, że wszystkie wymogi spełnia zaledwie 10% odblasków. Pozostałe nie spełniały przynajmniej niektórych wymagań. O ile jeszcze występująca w przypadku 81% odblasków nieprawidłowa instrukcja obsługi lub jej brak nie spowoduje zapewne zagrożenia, to 41,5% odsetek odblasków nie spełniających wymagań fotometrycznych może budzić niepokój – zwłaszcza, że wyników tych podważyć nie można, jako że były przeprowadzone w akredytowanym laboratorium Instytutu Transportu Samochodowego.
W reakcji na te wyniki Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opracował poradnik dla konsumentów „Kupujemy odblaski”. Warto przytoczyć zawarte tam zalecenia:
· należy zwrócić uwagę, czy wyrób jest oznakowany znakiem CE. Znak ten – legalnie naniesiony – oznacza, że odblask został wyprodukowany zgodnie z obowiązującymi przepisami w szczególności z rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej i postanowieniami normy zharmonizowanej PN-EN 13356;
· należy sprawdzić, czy na opakowaniu lub etykiecie została umieszczona nazwa producenta i typ odblaski (typ 1 – odblask swobodnie wiszący, typ 2 – odblask do zdejmowania, typ 3 – odblask do przytwierdzania na stałe);
· do każdego odblasku powinna być dołączona instrukcja użytkowania wskazująca w szczególności: sposób mocowania odblasku, przeznaczenie i ograniczenia w zakresie stosowania (np. dotyczące dopuszczalnej temperatury).
Dodać należy, że jeśli odblask wykonany z tworzywa sztucznego i folii pryzmatycznej jest nieszczelny i dostanie się do niego woda to należy go bezwzględnie wymienić na nowy. Woda wewnątrz powierzchni odblaskowej powoduje utratę właściwości odblaskowych.