Nie ma automatyzmu prowadzącego do obowiązku wydania decyzji o skierowaniu kierowcy na badania psychologiczne w każdym przypadku uzyskania przez starostę wniosku prokuratora o takie skierowanie.
wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 kwietnia 2015 roku, sygn. III SA/Po 964/14
W stanie faktycznym stanowiącym podstawę przywołanego wyroku starosta wydał decyzję o skierowaniu na badania lekarskie opierając się wyłącznie na wniosku prokuratora rejonowego i to ograniczającym się do stwierdzenia, że w toku postępowania karnego zapoznano się z dokumentacją lekarską i nasunęła ona wątpliwości co do zdolności skarżącego w zakresie kierowania pojazdami mechanicznymi.
Sąd administracyjny nie uznał to za wystarczającą przesłankę do wydania decyzji. Przypomniał, że w orzecznictwie podkreśla się, że wyrażenie „uzasadnione zastrzeżenia” oznacza oparte na obiektywnych racjach ( wiarygodnych) wątpliwości powzięte z wiarygodnego źródła. Skierowanie na badania może nastąpić, jeżeli jest prawdopodobne, że stan zdrowia świadczy o istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Nie jest wymagana pewność w tym zakresie, albowiem ostateczne rozstrzygnięcie tej kwestii powierzone zostało uprawnionym lekarzom ( wyrok WSA w Krakowie, sygn. akt III SA/Kr 1078/13, lex nr 1502673). Nie wystarczą same wątpliwości co do tego, czy kierujący zagwarantuje bezpieczne prowadzenie pojazdu, okoliczności ustalone przez organ muszą z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazywać, że w stosunku do kierującego mogą występować przeciwwskazania zdrowotne co do dalszego udziału w ruchu w takim charakterze ( wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. akt III SA/Kr 485/13, Lex nr 1502692 ).
Przesłanka uzasadnienia zastrzeżeń co do stanu zdrowia winna być interpretowana zgodnie z celem ustawy, to jest mając na względzie zapobieganie zagrożeniom w ruchu drogowym spowodowanym przez osoby, których stan zdrowia nie pozwala na sprawne prowadzenie pojazdów mechanicznych. Tak więc organ powinien odnieść się do stanu zdrowia osoby, której dotyczy wniosek i ocenić, czy uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia dotyczą tego rodzaju schorzeń (zaburzeń, itp.), które mogłyby mieć wpływ na zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu ( zob. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 czerwca 2014 r., sygn. akt III SA/Gd 344/14, Lex nr 1494013 ). Organy administracji są zobowiązane wobec tego do dokonania konkretnych ustaleń i oceny okoliczności sygnalizowanych we wniosku o skierowanie na badania lekarskie. Nie ma bowiem automatyzmu prowadzącego w każdym przypadku uzyskania zawiadomienia (wniosku) przez Starostę do wydania decyzji o skierowaniu na badania. Decyzja w tym przedmiocie wymaga analizy całokształtu okoliczności sprawy oraz przedstawienia jej aspektów w uzasadnieniu. Powinna być wydana po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego zgodnie z wymogami zawartymi w art. 7, art. 77, art. 80 kpa, a jej uzasadnienie nie może naruszać art. 107 § 3 kpa i art. 11 kpa.