Afrykańska rzeka Kongo stanowi granicę dwóch państw nawiązujących do niej swoją nazwą – Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga (dawniej – Zair). To pierwsze państwo jest znacznie mniejsze (liczy 4,6 mln mieszkańców) i do dziś dnia ma praktycznie charakter dyktatury.
Nie dziwi zatem zbytnio, że wiele typów tablic rejestracyjnych ma bardzo starą genezę i niejednolity wygląd (np. różną stosowaną czcionkę).
Standardowe numery rejestracyjne składają się z trzech cyfr, dwóch liter (wszystkie pięć znaków o charakterze czysto porządkowym) oraz jednej lub dwóch cyfr oznaczających region (lub miasto wydzielone), w którym pojazd jest zarejestrowany. Znaki mają czarna barwę, tło jest białe lub żółte. Ostatnie serie tablic mają z lewej strony symbol Wspólnoty Ekonomicznej i Walutowej Afryki Centralnej i „RC” jako wyróżnik kraju. Jest to o tyle interesujące, że prawidłowy kod to RCB – kod RC jest przypisany Tajwanowi.
Podobny schemat numerów rejestracyjnych mają pojazdy tymczasowo zarejestrowane – one jednak przy logu mają dodatkowe, małe litery IT, zaś tło tablicy – zielone.
Pojazdy o statusie dyplomatycznym mają numery rejestracyjne w kolorze pomarańczowym na zielonym tle.