Chiny, pomimo swej dużej liczby mieszkańców i rozciągłości terytorialnej, mają bardzo uporządkowany system oznaczania pojazdów. Cechą charakterystyczną chińskich numerów rejestracyjnych jest równoległe stosowanie znaków chińskich i alfabetu łacińskiego.
Standardowy numer rejestracyjny składa się z ideogramu chińskiego oznaczającego nazwę prowincji, litery alfabetu łacińskiego i ciągu pięciu znaków o charakterze porządkowym. Pierwsza litera łacińska oznacza zazwyczaj region w ramach prowincji – wyróżniony według siedziby organu rejestrującego. W dużych miastach pozwala natomiast na rozróżnienie pojazdów zarejestrowanych w granicach miasta i poza nimi. Występująca w tym miejscu litera „O” jest zazwyczaj przypisana do pojazdów administracji i służb publicznych, np. policji. Występujący w numerze końcowy ciąg znaków pierwotnie składał się wyłącznie z cyfr. Wraz z wyczerpywaniem się puli numerów występujące na pierwszych pozycjach cyfry są sukcesywnie zastępowane literami. Szczególna sytuacja występuje w Pekinie – tutaj bowiem niektóre kombinacje znaków są zastrzeżone dla pojazdów osób sprawujących wysokie funkcje partyjne lub państwowe. I tak po znaku oznaczającym Pekin i literze A kombinacja rozpoczynająca się np. od:
- G6 oznacza zastępców osób piastujących najważniejsze funkcje państwowe;
- A80, A81 i A82 oznacza najważniejszych urzędników szczebla wykonawczego.
W zestawieniu tym nie występują najważniejsze osoby w państwie, gdyż one posługują się odrębnymi tablicami – zazwyczaj z napisaną po chińsku nazwą funkcji. Tablice takie mają białe znaki na czerwonym tle.
Niektóre kategorie pojazdów, np. przyczepy, czy autobusy szkolne mają zamiast ostatniej cyfry chiński znak na końcu numeru rejestracyjnego. Szczególnym przypadkiem są tu pojazdy korpusu konsularnego, które mają inną kolorystykę tablic – z białymi znakami na czarnym tle, przy czym końcowy znak jest czerwony.
Tablice rejestracyjne są przeważnie w dwóch wersjach kolorystycznych:
- z białymi znakami na niebieskim tle – w szczególności dla samochodów osobowych, taksówek, lżejszych ciężarówek;
- z czarnymi znakami na żółtym tle – w szczególności dla motocykli, pojazdów ciężkich (ponad 4,5 t), pojazdów rolniczych, przyczep.
Traktory mają tablice rejestracyjne z białymi znakami na zielonym tle. Występują ponadto tablice z czarnymi znakami na pomarańczowym tle (dla pojazdów używanych wyłącznie wewnątrz określonych obiektów, np. tablic) oraz z białymi znakami na ciemnozielonym tle (pojazdy lotnisk). Te grupy pojazdów mają jednak odrębny schemat numerów.
Pojazdy dyplomatyczne mają numery rejestracyjne złożone z odpowiedniego chińskiego ideogramu (w kolorze czerwonym), trzycyfrowego kodu państwa i trzycyfrowego numeru porządkowego pojazdu. Pozostałe znaki na tablicy są w kolorze białym, tło tablicy jest czarne.
Pojazdy wojskowe mają tablicę o białym tle. Numer rejestracyjny składa się z dwóch znaków alfabetu łacińskiego i pięciu cyfr. Litery na tablicy są w kolorze czerwonym, cyfry – czarnym.
Komentarze