Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program wsparcia zdolnych uczniów wymaga opracowania dwóch osobnych uchwał

Program wsparcia zdolnych uczniów wymaga opracowania dwóch osobnych uchwał fotolia.pl

Wojewoda Podlaski: przyjęcie programu stypendialnego dla uczniów musi nastąpić w dwóch odrębnych aktach - programowym i wykonawczym. Niedozwolone jest ich połączenie.

W rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewoda pochylił się nad problematyką tworzenia i wprowadzania programów wsparcia dla szczególnie uzdolnionych dzieci i młodzieży. Podlegająca kontroli uchwała rady gminy przewidywała połączenie zagadnień programowych samej idei, a także regulaminu jej realizowania. Organ nadzoru stwierdził w związku z tym istotne naruszenie prawa i stwierdził nieważność uchwały podjętej w takim kształcie.

Jak wyjaśnia organ, tworzenie lokalnych programów stypendialnych może nastąpić na podstawie Ustawy o systemie oświaty, na mocy której programy tego typu stanowią akty wewnętrzne, które należy odróżnić od rodzących inne formalne prawa i obowiązki aktów prawa miejscowego. Formę aktu wewnętrznego ma przyjąć samo określenie warunków udzielania pomocy dzieciom i młodzieży, formy i zakresu tej pomocy, co powinno znaleźć się w ogólnych założeniach programowych takiej inicjatywy.

Tymczasem regulamin stanowiący o sposobie realizacji danego programu, nie przyjmuje formy aktu wewnętrznego, lecz stanowi pełnoprawny akt prawa miejscowego, wydawany w następstwie ustalonych wcześniej założeń programowych. Oznacza to, że dwa akty wydawane w tej sprawie są aktami o całkowicie odrębnej naturze prawnej i faktycznej, w związku z czym nie ma możliwości ich połączenia w jednej, choćby najbardziej spójnej uchwale. Stanowisko Wojewody znajduje uzasadnienie w przytoczonym w treści uzasadnienia wyrokiem NSA z 14 marca 2023 r. (sygn. III OSK 1950/21), z którego wynika, że niepodjęcie dwóch osobnych uchwał, lecz połączenie samego programu udzielania stypendiów z regulaminowymi szczegółami jego realizacji, jest istotnym naruszeniem prawa.

W związku z powyższym, na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, organ nadzoru stwierdził nieważność tak skonstruowanej uchwały.

Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Podlaskiego z 30 października 2024 r. (sygn. NK-II.4131.200.2024.MWM)

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Podlaskiego 

Sob., 9 Lst. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch