Brunei to niewielkie państwo położone na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Co ciekawe – państwo to składa się z dwóch niepołączonych ze sobą części. Podział ten nie ma jednak odbicia w schemacie rejestracji pojazdów.
Obecne numery rejestracyjne w Brunei składają się z grupy trzech liter, z których pierwszą jest zawsze B i grupy cyfr (od 1 do 4). Obowiązuje jednak zasada ponownego wydawania zwolnionych wcześniejszych numerów rejestracyjnych – stąd nawet nowe pojazdy mogą uzyskać numer rejestracyjny:
- złożony z litery B i cyfr (wzór stosowany do 1984 roku);
- złożony z litery B lub K, jednej litery i cyfr (wzór stosowany od 1984 roku do 2009 roku).
Standardowe tablice rejestracyjne mają białe znaki na czarnym tle. Taksówki i pojazdy służb publicznych mają standardowe numery rejestracyjne, lecz tło tablic jest zielone.
Pojazdy rządowe mają nadal wydawane tablice zaczynające się od liter BG. Oficjalny pojazd sułtana ma żółtą tablicę rejestracyjną z herbem państwa, pojazdy innych członków rodziny panującej i najwyższych urzędników mają tablice o zróżnicowanych kolorach i oznaczeniach; często są to tablice z numerami pierwszych serii – jednak z numerem zapisanym ozdobnym krojem czcionki.
Tablice dealerskie mają numer rejestracyjny złożony z litery B i trzech znaków; na tablicy numer jest zapisany czerwonymi znakami na białym tle.
Interesująco przedstawia się schemat oznakowania pojazdów o statusie dyplomatycznym. Ich numery rejestracyjne zawierają bowiem również informację o randze osoby korzystającej z pojazdu. Koduje to pierwsza grupa cyfr:
- 01 – oznacza pojazd służbowy ambasadora;
- 02 – oznacza pojazd prywatny ambasadora;
- 03-09 – oznaczają pojazdy starszego personelu;
- 10-19, 20-29, 30-39 – pojazdy sekretarzy odpowiedniej rangi;
- 40-59 – oznaczają pojazdy attaché;
- 60-99 – pozostałe pojazdy, w tym pojazdy personelu technicznego.
W numerze rejestracyjnym po opisanej wyżej grupie cyfr następuje kolejna, oznaczająca kraj oraz litery DC. Tablica ma białe tło z czarnymi znakami.