Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska udzieliła odpowiedzi na pytania dotyczące Programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027” i sposobu jego realizacji.
W odpowiedzi na wniosek Unii Metropolii Polskich dotyczący udzielenia wyjaśnień co do programu, uzasadniono że przedsięwzięcie zostało oparte na przepisach art. 24 ust. 3 i 5 Ustawy o pomocy społecznej, który umożliwia Radzie Ministrów przyjęcie rządowego programu dofinansowania wynagrodzeń oraz kosztów składek dla pracowników określonych w danym programie, a zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie. Jak wyjaśnia Podsekretarz, program jest finansowany z dotacji celowej budżetu państwa, zaś środki przeznaczone na dotację pochodzą z programów rządowych i resortowych, pożyczek lub służą wypłacie zasiłków celowych na pokrycie wydatków powstałych w wyniku zdarzenia losowego, co pozwala na przekroczenie przez dotację progu 80% kosztów realizacji zadania. Podkreślone zostało, że dodatki motywacyjne otrzymywane w ramach tego programu, nie stanowią zwiększenia kwoty dotacji przyznanej na realizację zadania publicznego w trybie zlecania realizacji czynności z zakresu pomocy społecznej i udzielania dotacji na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zleconego zadania określonym organizacjom pozarządowym.
Podsumowując, choć źródłem finansowania zarówno zadań z zakresu pomocy społecznej, jak i dodatków motywacyjnych, są środki pochodzące z dotacji z budżetu państwa, to finansowanie zadań oraz dodatków motywacyjnych musi być wyraźnie rozgraniczone. Wynika to z różnego przeznaczenia środków, a także osobnych podstaw prawnych finansowania (jedną z nich jest ustawa o pomocy społecznej, zaś drugą - przedstawiany program). Tym samym dodatki w ramach programu będą stanowić osobną sumę środków, których przeznaczeniem są wyłącznie dodatki motywacyjne.
Co istotne z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego, rozgraniczenie kategorii przyznania środków nie obliguje do zawierania dwóch odrębnych umów z organizacją wykonującą zadania z zakresu pomocy społecznej. Może być to jedna umowa, przy czym niezbędne będzie oddzielenie w niej kwestii samych dodatków motywacyjnych i ich finansowania.