Czy zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w OSK musi mieć formę pisemną?
Zgodnie z §15 ust. 1 rozporządzenia z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców w celu wydania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, o którym mowa w art. 27 ust. 4 ustawy, kierownik ośrodka szkolenia kierowców lub innego podmiotu prowadzącego szkolenie aktualizuje profil kandydata na kierowcę w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy, o następujące dane:
- nazwę i numer podmiotu prowadzącego szkolenie;
- datę rozpoczęcia szkolenia;
- datę zakończenia szkolenia;
- kategorie, w zakresie których szkolenie zostało przeprowadzone;
- liczbę godzin zajęć teoretycznych;
- liczbę godzin zajęć praktycznych;
- numer instruktora, który prowadził szkolenie;
- numer wykładowcy, który prowadził szkolenie - jeżeli dotyczy;
- imię i nazwisko osoby dokonującej aktualizacji profilu.
Czynność potwierdza się bezpiecznym podpisem elektronicznym albo podpisem stanowiącym podanie w postaci elektronicznej danych: imienia i nazwiska kierownika podmiotu prowadzącego szkolenie, potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, zgodnie z ustawą z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Powyższe może sugerować, że aktualizacja profilu kierowcy o powyższe stanowi wydanie zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Jednakże zgodnie z art. 27 ust. 4 ustawy o kierujących pojazdami ośrodek szkolenia kierowców lub inny podmiot prowadzący szkolenie wydaje osobie ubiegającej się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub uprawnienia do kierowania tramwajem zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Zgodnie z ust. 5 zaświadczenie podpisuje odpowiednio kierownik ośrodka szkolenia kierowców albo kierownik innego podmiotu prowadzącego szkolenie. Natomiast zgodnie z ust. 7 dokumentacja szkolenia, może być prowadzona w formie elektronicznej, ale z wyłączeniem wydawania zaświadczeń o ukończeniu kursu.
Przepisy rozporządzania, które jest aktem prawnym niższego rzędu, nie mogą zmieniać przepisów rangi ustawowej.
Z powyższego wynika, że niezależnie od aktualizacji profilu kandydata na kierowcę kierownik ośrodka szkolenia kierowców powinien wydać osobie, która ukończyła szkolenie także pisemne zaświadczenie o ukończeniu kursu.
Sygnalizuje jednocześnie, że wbrew dyspozycji art. 32 ust. 3 ustawy przepisy rozporządzenia nie określa wzoru zaświadczenia, można jedynie domniemywać, że powinien on zawierać informację określone w §15 rozporządzenia. Taki dokument w wersji papierowej nie ma praktycznie żadnej wartości, ponieważ nie może stanowić podstawy do dopuszczenia do egzaminu państwowego. Może co najwyższej posłużyć kierującemu do skierowania skargi na ośrodek szkolenia kierowców lub sprawy z powództwa cywilnego (np. w przypadku wydania zaświadczenia bez dokonania aktualizacji profilu, na skutek czego osoba nie mogła podejść do egzaminu). Również brak jest przepisu, który zobowiązywałby prowadzącego ośrodek szkolenia kierowców do archiwizacji odpisu lub kopii wydanego zaświadczenia w wersji papierowej.