Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (82). Australia - część 4. Nowa Południowa Walia

Tablice rejestracyjne świata (82). Australia - część 4. Nowa Południowa Walia fotolia.pl

Podobnie jak inne australijskie stany, Nowa Południowa Walia oferuje szerokie możliwości personalizacji wyglądu tablic rejestracyjnych zarejestrowanych tu pojazdów. W odróżnieniu od pozostałych oferuje jednak przede wszystkim zróżnicowanie kolorystyczne – z ograniczona liczbą wzorów z elementami graficznymi.

Tradycyjnym schematem kolorystycznym tablic z Nowej Południowej Walii są czarne znaki na żółtym tle. Numer rejestracyjny składa się z trzech liter i trzech cyfr – rozdzielonych małym rombem. W dolnej części tablicy rejestracyjnej widnieje nazwa stanu „Nowa Południowa Walia”. Część kodów została zarezerwowana na potrzeby poszczególnych organów administracji, np. FBY oznacza straż pożarną Nowej Południowej Walii, MRD – Radę Zasobów Naturalnych, RBG (w zakresie 200-260) – Królewski Ogród Botaniczny. Numery rejestracyjne zaczynające się od czerwonego Z oznaczają pojazdy federalne.

Tablice rejestracyjne w takim samym schemacie kolorystycznym ale z numerem rejestracyjnym złożonym z jednej litery i pięciu cyfr przypisane są przyczepom, z dwóch liter położonych jedna nad drugą i czterech cyfr –autobusom (litery MO oznaczają autobusy transportu publicznego, ST – autobusy transportu federalnego, TV – autobusy turystyczne), z dwóch liter i trzech cyfr – motocyklom.

Taksówki mają tablice rejestracyjne z białymi znakami na niebieskim tle, numer rejestracyjny składa się z litery T (taksówki miejskie) lub TC (taksówki pozamiejskie) i trzech lub czterech cyfr.

Tablice tymczasowe mają białe znaki na czerwonym tle. Numer składa się z jednej litery i czterech cyfr, przy czym w latach nieparzystych litera występuje jako pierwsza, zaś w parzystych – jako ostatnia. Z boku tablicy wybity jest rok, w którym tablica została wystawiona.

Co do zasady z wyborem spersonalizowanego wzoru tablicy rejestracyjnej jest związane prawo swobodnego wyboru numeru rejestracyjnego – który jednak musi się składać z sześciu znaków. Do niedawna obowiązywał wymóg, by co najmniej pierwsze dwa znaki były literami – wymóg ten został jednak ostatnio zniesiony znacznie zwiększając zakres dostępnych kombinacji numerów rejestracyjnych.

Jak zostało wcześniej wskazane podstawowym sposobem personalizacji wzorów tablic jest wybór koloru tła i koloru czcionki. Na tablicy oprócz numeru rejestracyjnego widnieje z lewej strony tablicy skrót nazwy stanu (NSW) – zapisany pionowo, jedna litera nad drugą. Występują trzy serie wzorów:

  • tablice „neonowe” z wybarwionymi na neonowe kolory znakami. Tło jest zawsze czarne, kolor znaków można wybrać z siedmiu dopuszczonych;
  • tablice z kolorowym tłem – w tym przypadku zróżnicowanie jest związane z kolorem tła. Dopuszczone jest 12 kolorów; znaki mają barwę białą (na ciemnych tłach) lub czarną (na białych tłach). Dookoła tablicy jest obwódka w kolorze znaków;
  • tablice „prestiżowe” – podobne do poprzednich, różniące się jednak wysokością (są o 11 mm wyższe) oraz ciemniejszymi, głębszymi kolorami tła. Wybór jest możliwy spośród siedmiu kolorów tła, znaki są zawsze białe;
  • tablice z kolorowymi literami – tu z kolei tło jest zawsze białe, znaki mogą być w jednym z ośmiu kolorów. Tu również dookoła tablicy jest ramka w kolorze znaków;
  • tablice „premium” z metalizowanymi barwami. Przewidziane są kombinacje: czarne znaki na złotym tle, czarne znaki na srebrnym tle, złote znaki na czarnym tle, srebrne znaki na czarnym tle, a także białe i zielone znaki na tle czarnym.

Nowa Południowa Walia wydaje kilka dodatkowych wzorów tablic:

  • tablice odpowiadające wzorom stosowanym historycznie (czarne znaki na żółtym tle lub białe znaki na czarnym);
  • tablice typu europejskiego o wymiarach 520x110 mm. Standardowa tablica ma czarne znaki na białym tle, z lewej strony znajduje się pasek z oznaczeniem stanu (NSW) ponad flagą św. Jerzego (czerwony krzyż na białym polu). Między pierwszym a drugim znakiem tablicy rejestracyjnej znajduje się odstęp, w którym w górnej części znajduje się zielony wizerunek herbu stanu, a w dolnym – czerwony stylizowany kwiat waratah (Telopea speciosissima). Przewidziany jest również wariant z białymi znakami na czarnym tle; w tym przypadku pasek z lewej strony ma złote tło;
  • tablice typu europejskiego z logiem – dopuszczalne warianty kolorystyczne są takie jak przy standardowych tablicach typu europejskiego, kolorowe paski występują z obu stron. Z lewej strony nad symbolem stanu (NSW) może znajdować się gwiazdozbiór Krzyż Południa lub schematycznie rozrysowany Harbour Bridge, na prawym pasku – schematyczny rysunek kwiatu waratah;
  • tablice sportowe. Nowa Południowa Walia wydaje tablice upamiętniające drużyny Narodowej Ligi Rugby, a także sport samochodowy. W tej pierwszej grupie przewidzianych jest 16 tablic; każda z nich z lewej strony numeru rejestracyjnego ma symbol drużyny, w pasku górnym znajduje się oznaczenie NSW, a w dolnym – nazwa drużyny. Kolory tła są dostosowane do kolorów danej drużyny. W drugiej grupie są trzy wzory tablic.
Pt., 19 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski