25 czerwca b.r. w Katowicach rozpoczęły się prace programowe dotyczące muzeum, jako wyspecjalizowanej instytucji kultury, realizującej zadania wpisane w zakres działalności administracji publicznej. Uczestnicy debaty omawiali sytuację muzeum realizującego swoje zadania w obecnym stanie prawnym i zastanawiali się, w jakim kierunku powinien ewoluować polski system administracji publicznej, tak aby umożliwiać bardziej efektywną pracę instytucji muzealnej, rozwój muzealnictwa, jako profesjonalnej i wymagającej ciągłej specjalizacji dyscypliny życia społecznego, jak również odpowiadać na wzrastające oczekiwania społeczne dotyczące roli muzeum w naszym życiu wspólnotowym i gospodarczym.
Referat wprowadzający podczas seminarium katowickiego wygłosił sędzia Jerzy Stępień, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego, współtwórca polskiego ustroju samorządu terytorialnego (w rządzie J. Buzka pełnił funkcję wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji).
Seminarium stanowiło fragment prac programowych związanych z tworzoną pod kierunkiem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Strategią Rozwoju Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. W seminarium wzięli udział zaproszeni przez NIMOZ muzealnicy, przedstawiciele administracji, badacze społeczni, eksperci gospodarczy i publicyści.
Jak czytamy na stronach NIMOZ: "Rozwój każdej dziedziny życia publicznego wiąże się ze stanem organizacji i metodami zarządzania, jakie stosujemy w odniesieniu do działalności i zadań stawianych przed określonym rodzajem instytucji. Dotyczy to także muzeum, które w systemie administracji publicznej zajmuje miejsce odrębne, pełniąc zadania oryginalnie przypisane tylko temu rodzajowi instytucji.
Podejmując prace programowe nad Strategią Rozwoju Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, staramy się starannie zidentyfikować i ocenić obecny stan działalności muzeów w naszym kraju. Wydaje nam się właściwe, by ewentualne regulacje prawne i nowe rodzaje działalności podejmowane przez te instytucje, rzeczywiście wzmacniały i ułatwiały możliwości spełniania tych funkcji muzeum, które stanowią o oryginalności i jego wyspecjalizowanym charakterze organizacyjnym.
Nowe wyzwania i nowe kompetencje zarządcze stają w związku z tym także przed podmiotami administracji publicznej, w szczególności tymi, które pełnią względem muzeów funkcję organizatora. Odpowiadając na dynamiczne zmiany społeczno- gospodarcze, a także na rosnące oczekiwania społeczne, organizatorzy stawiają muzeom coraz częściej nowe zadania. Liczą na włączanie się tych jednostek w odmienne od dotychczasowych działania społeczne i oczekują coraz częściej aktywności muzeum w działalność o charakterze gospodarczym lub taką, która ma znaczenie dla gospodarczej koniunktury lub promocji danego miasta, czy regionu. Nie zawsze jest to spójne z misją i podstawowymi funkcjami instytucji muzealnej.
Debata „Czas muzeów?" została zainicjowana, jako istotna część prac programowych nad Strategią. Jednym z jej celów jest możliwość włączenia się zainteresowanych grup zawodowych i społecznych w proces opiniodawczy, już na wstępnym etapie prowadzonych pod kierunkiem Instytutu prac programowych. W Katowicach spotykamy się na specjalistycznym seminarium, które podejmie tytułową problematykę usytuowania muzeum w systemie administracji publicznej. Będziemy rozmawiali w gronie ekspertów Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, ale także z udziałem - bezpośrednim lub za pośrednictwem pytań przekazanych drogą korespondencyjną - przedstawicieli środowisk muzealniczych oraz organizatorów muzeów. Wypracowane w tym trybie memorandum programowe zostanie zaprezentowane publicznie i poddane ogólnej dyskusji, podczas kolejnej konferencji programowej organizowanej w ramach naszej Debaty, która odbędzie się w Zamościu, w październiku b.r."
Seminarium realizowane jest we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich.