28 listopada br. Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej wydał opinię pozytywną z uwagami wobec projektu rozporządzenia w sprawie standardów opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat 3.
Szybkie posiedzenie Zespołu dotyczyło wyłącznie projektu rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 4 października 2024 r. Poprzednio jego zaopiniowanie nie było możliwe, natomiast w późniejszym czasie podtrzymano upoważnienie Zespołu do wydania opinii wiążącej. Szereg uwag do projektu zgłosiła Unia Metropolii Polskich, a część z nich została uwzględniona przez resort.
Częściowo uwzględniono uwagę dotyczącą standardu codziennego wychodzenia z małymi dziećmi na świeże powietrze niezależnie od warunków pogodowych, z wyjątkiem sytuacji ekstremalnych. Mając na względzie podniesiony przez UMP argument niewykształcenia się u tak małych dzieci odpowiedniej odporności, treść zapisu została zmieniona na "niedogodne warunki atmosferyczne" uzasadniające pozostanie dzieci pod dachem. Uwzględnienie innej uwagi poskutkowało natomiast rezygnacją z zakresu standardu obejmującego posiadanie spisanej listy minimalnych kompetencji osób z personelu, który w poprzednim brzmieniu uchodził za mało precyzyjny.
Resort nie uwzględnił natomiast uwagi dotyczącej adaptowania dzieci w sposób dostosowany do ich indywidualnych potrzeb w czasie różnym dla poszczególnych grup dzieci. Jak uzasadnił przedstawiciel ministerstwa, jest to standard fakultatywny, stąd instytucja opieki posiadająca spisane zadania personelu w zakresie adaptacji dziecka, sama decyduje w jakim zakresie ten standard wdroży. Z podobnych przyczyn nie uwzględniono uwagi dotyczącej aranżowania zewnętrznej przestrzeni w sposób umożliwiający jej przekształcenie w odpowiedzi na aktualne zainteresowania dzieci, co - zdaniem organizacji samorządowej - byłoby zadaniem trudnym i kosztownym. Resort zapowiada w tym zakresie wsparcie, które ma zostać zrealizowane w ramach programu pt. "Aktywne place zabaw". Nie uwzględniono także uwag dotyczących standardu pt. "Respektowanie praw dzieci w codziennej pracy instytucji opieki", w których wyrażono m.in. wątpliwości co do stosowania listy działań wspierających samodzielność czy autonomię dziecka, np. podczas spożywania posiłków. Jak zapowiedział reprezentant strony rządowej, wraz z rozporządzeniem ukaże się materiał zawierający stanowiące wsparcie wzory polityk i listy działań, z których instytucje będą mogły korzystać.
Choć w niedługiej perspektywie czasowej przewidziano jeszcze pisemne ustosunkowanie się resortu do niektórych szczegółów zgłoszonych uwag, po krótkiej dyskusji dla projektu wydano opinię pozytywną z uwagami.