Klub Nauczyciela w Łodzi istnieje od 1954 r., finansowany z dobrowolnych składek nauczycieli, prowadzi działalność na rzecz środowiska oświatowego, w tym działania wspierające, inspirujące i promujące twórczość nauczycieli. W ramach klubu odbywają się zajęcia stałe (co najmniej raz w tygodniu).
Grupy plastyczne:
- "Sepia" i "Kolor" – zajęcia dla amatorów - emerytów.
- "Bez sztalugi"- zajęcia dla nauczycieli czynnych zawodowo, podczas których poznają współczesne techniki plastyczne.
Chór Nauczycielski
Liczy ponad 30 osób - w ramach jego działalności odbywają się próby i koncerty. Chór bierze udział w festiwalach i przeglądach ogólnopolskich.
"Mina Mana czyli Teatrzyk u Kindermana"
Teatr amatorski tworzony przez nauczycieli czynnych zawodowo o profilu kabaretowo – literackim. Przedstawienia przygotowywane są w oparciu o własne teksty literackie oraz własne kompozycje muzyczne.
Klub Literacki Nauczycieli
Skupia nauczycieli, których pasją jest pisanie. Stanowi forum wymiany doświadczeń i daje możliwość prezentacji twórczości jego członków podczas spotkań literackich i w wydawanych almanachach poetyckich.
W ramach klubu odbywają się też imprezy cykliczne:
"Świadectwa Oryginalności"
To wyróżnienia przyznawane na zakończenie roku szkolnego przez Kapitułę Klubu. Są one wyrazem uznania dla działań niekonwencjonalnych, oryginalnych prowadzonych na terenie szkoły i miasta przez wyjątkowych nauczycieli, wyłamujących się ze stereotypowych form pracy z uczniem.
"Dni teatralnej aktywizacji szkół"
To cykl działań wpisanych w wielkie łódzkie obchody Dnia Teatru (27.03), jego najważniejsze części to konkurs na scenariusz lekcji przeprowadzonej metodami teatralnymi oraz warsztaty z teorii i praktyki współczesnego teatru.
Wyprawy metodyczne:
- "Do źródeł polskiej duchowości" czyli śladami K. Wojtyły, J. Tischnera. E. Zegadłowicza i Wł. Orkana "Metafizyka Witkacego w obliczu gór"
- Plenerowe działania teatralne i parateatralne, w pasażu i na ulicy wokół siedziby Klubu: Majowy Maraton Poezji , Teatr Ognia, Teatr Kilku Osób, Kabaretowe Zaduszki.
Finansowanie
Klub finansowany jest z dobrowolnych składek nauczycieli.
Skala działania
W zajęciach Klubu mogą uczestniczyć, wszyscy chętni nauczyciele
Źródło: Nasz samorząd wspiera szkoły z pasją. Dobre praktyki, MEN, CEO