WSA: Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o przyznaniu nagrody dla nauczycieli, kierując się wyłącznie swoim przekonaniem i nie ma obowiązku uwzględniać przy tym opinii szkolnych komisji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w toku prowadzonego postępowania poddał analizie uchwałę w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli szkół i przedszkoli prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Nagrody miały przysługiwać pedagogom za ich osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, zaś podstawą ich przyznawania, jak również podstawą samej uchwały, miał być art. 49 ust. 2 Karty Nauczyciela, upoważniający organy prowadzące do uregulowania kryteriów i trybu przyznawania nagród w akcie odrębnym wobec regulaminu ich "podstawowego" wynagradzania.
Inna ustawa, tj. Prawo oświatowe, do decydowania w sprawie nagród przyznawanych nauczycielom, upoważniła konkretnie dyrektora szkoły. Ten, w rozumieniu jej przepisów, pełni bowiem funkcje kierownika zakładu pracy dla zatrudnionych w danej szkole nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Na podstawie art. 68 ust. 5 pkt 2 decyduje m.in. w sprawie przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych pracownikom pedagogicznym i innym pracownikom szkoły lub placówki. W jaki sposób może podejmować takie decyzje? Jak wynika z orzeczenia Sądu, na pewno nie w taki sposób, jaki znalazł się w treści uchwały.
W akcie przygotowanym przez radę jednostki samorządu terytorialnego, możliwość przyznania nagrody dyrektora szkoły uzależniono od uprzedniego zapoznania się przez danego dyrektora z opinią komisji do spraw nagród dla nauczycieli, którą sam miałby powołać. Porównując taki wymóg z treścią upoważnienia wyrażonego w ustawie, Sąd uznał że takie zastrzeżenie wykracza poza jego zakres, a tym samym nie może zostać zaakceptowane. Wymóg, który chciała wprowadzić w swojej uchwale jednostka samorządu, w istotny sposób ograniczyłby kompetencje dyrektora szkoły, któremu ustawa zapewnia prawo samodzielnego decydowania o tym, czy i komu przyzna "swoją" nagrodę.
Inna regulacja dotyczy nagród przyznawanych przez władze samorządowe czy instytucje państwowe, kiedy to dyrektor szkoły występuje z wnioskami o ich przyznanie po zasięgnięciu opinii innych organów, jak np. rady pedagogicznej. Jest to jednak inny rodzaj nagrody, opisany w art. 68 ust. 5 pkt 3 P.oś. Nie można mylić go z upoważnieniem odnoszącym się do nagrody dyrektora szkoły, w przypadku której jego uprawnienia nie podlegają ograniczeniom.
W związku z powyższym, Sąd orzekł także o częściowej nieważności opisanej uchwały.
Wyrok WSA w Łodzi z 15 stycznia 2025 r. (sygn. III SA/Łd 610/24)
Źródło: CBOSA