Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Organ prowadzący szkołę nie ustala, kiedy nauczyciel utraci prawo do dodatku za godziny ponadwymiarowe

Organ prowadzący szkołę nie ustala, kiedy nauczyciel utraci prawo do dodatku za godziny ponadwymiarowe fotolia.pl

Wojewoda: w ramach kompetencji jednostki samorządu terytorialnego mieści się ustalenie wysokości i warunków przyznania określonych składników wynagrodzenia, jednak nie przesłanek odmowy ich udzielenia czy utraty prawa do nich.

Orzeczeniem częściowej nieważności zakończył się nadzór Wojewody Wielkopolskiego nad uchwałą rady jednej z gmin, w której załączniku przewidziano regulamin wynagradzania nauczycieli gminnych placówek oświatowych. Jeden z przygotowanych przez organ przepisów zakładał, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe miało nie przysługiwać za dni, w których nauczyciel nie realizował zajęć z szeregu powodów, m.in. przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego.

Art. 30 ust. 6 pkt. 2 Karty Nauczyciela, upoważniający jednostki samorządu terytorialnego do podejmowania określonych działań z zakresu wyznaczania nauczycielskich wynagrodzeń, nakazuje jednak wyłącznie określenie szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Z upoważnienia tego nie można domniemywać prawa do ustalania założeń odwrotnych, tj. stwierdzania, kiedy dane wynagrodzenie nie przysługuje. Wojewoda zwrócił w tym kontekście uwagę na różnicę pomiędzy pojęciami "szczegółowych warunków" a "ustalania zasad", co jest w przypadku organu prowadzącego niedozwolone. Zasady zostały bowiem ustalone przez ustawodawcę, który mocą art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela postanowił, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Do zadań samorządu należy tylko określenie dokładnej wysokości takiego wynagrodzenia oraz kwestii takich, jak ustalenie warunków wypłacania danych kwot, nie zaś decydowanie, kiedy nauczyciel zachowuje lub traci prawo do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe.

Wojewoda powołał się ponadto na fragment orzeczenia WSA we Wrocławiu z 26 kwietnia 2006 r. (sygn. IV SA/Wr 274/05), który głosi, że sposób obliczania wynagrodzenia nauczyciela za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia, narusza prawo, jeśli spowodowałby, iż w niektórych tygodniach nauczyciel nie otrzymałby wynagrodzenia za przydzielone mu i niewykonane godziny ponadwymiarowe, chociaż prawo do takiego wynagrodzenia wynika z przepisów prawa pracy.

Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Wielkopolskiego z 14 listopada 2024 r. (sygn. NP-III.4131.1.359.2024.6)

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego 

Czw., 28 Lst. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch