WSA w Gorzowie Wielkopolskim: odwołanie dyrektora szkoły bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego wymaga wskazania prawnej podstawy wystąpienia szczególnie uzasadniającego przypadku, którego brak czyni odwołanie wydanym z istotnym naruszeniem prawa.
Sąd administracyjny stwierdził nieważność zarządzenia prezydenta miasta na prawach powiatu w przedmiocie odwołania dyrektora szkoły w nadzwyczajnym trybie, tj. bez wypowiedzenia. Z zaskarżonego zarządzenia nie wynikało, jakie zdarzenie czy postawa dyrektora leży u podstaw powzięcia takiej decyzji, dopuszczonej mocą przepisu art. 66 pkt 1 ust. 2 Prawa oświatowego. Przepis ten uzależnia możliwość odwołania dyrektora szkoły podczas trwającego roku szkolnego i bez wypowiedzenia od wystąpienia szczególnie uzasadnionych przypadków.
Co szczególnie istotne, ocena przypadków w konkretnej sprawie, nie może być oceną arbitralną i dokonaną w dowolny sposób. Możliwość odwołania dyrektora szkoły w trybie art. 66 pkt 1 ust. 2 p.oś. jest możliwością przewidzianą dla sytuacji nadzwyczajnych, toteż nie każda nieprawidłowość czy uchybienie obciążające dyrektora zasługuje na zastosowanie tak surowej sankcji. Akt odwołujący winien zawierać szczegółowe uzasadnienie wyszczególniające uchybienia dyrektora, a tym samym - odpowiadać na pytanie, dlaczego właśnie ta, szczególnie dotkliwa metoda, musi zostać zastosowana.
Przyjmuje się, że do takich nadzwyczajnych podstaw odwołania dyrektora nie zaliczają się okoliczności takie, jak negatywna ocena pracy, utrata zaufania organu prowadzącego, straty wizerunkowe czy zaniedbania w sprawach bhp. Mogą być to wyłącznie takie sytuacje, z których wynika, że z wyciągnięciem konsekwencji wobec dyrektora nie można czekać, lecz stosowne kroki muszą zostać podjęte natychmiast, gdyż ich niepodjęcie będzie skutkować destabilizacją działalności placówki.
Sąd przypomniał, że obowiązek uzasadniania podejmowanych rozstrzygnięć wynika z samej zasady demokratycznego państwa prawnego, zaś podejmowanie działań mieszczących się wprawdzie w zakresie kompetencji, ale noszących znamiona arbitralności, nie może być uznane za działanie zgodne z prawem.
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 24 października 2024 r. (sygn. II SA/Go 455/24)
Źródło: CBOSA