Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Który organ uchwala plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli?

Który organ uchwala plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli? fotolia.pl

To rada posiada kompetencję do podjęcia uchwały w sprawie przyjęcia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez powiat, ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania opłat pobieranych przez podmioty, o których mowa w art. 70a ust. 3a ustawy Karta Nauczyciela oraz form i specjalności kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane.

Powyższe przyjął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 14 grudnia 2023 r. (I SA/Ke 444/23). Przedmiotem kontroli sądu w przywołanej sprawie była uchwała zarządu powiatu w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, maksymalnej kwoty dofinansowania opłat pobieranych przez placówki doskonalenia nauczycieli, szkoły wyższe oraz formy i specjalności kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane w roku 2023.

Rozstrzygnięcie sporu sprowadzało się jak wskazał Sąd do odkodowania zwrotu "organ prowadzący", o którym mowa w przepisach § 5 i § 6 rozporządzenia w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe. Rozporządzenie nie zawiera bowiem definicji "organu prowadzącego".

Delegację ustawową do wydania rozporządzenia stanowi art. 70d Karty Nauczyciela. W związku z tym w celu ustalenia znaczenia terminu "organ prowadzący" należało odwołać się, zdaniem sądu do przepisów ustawy Karta Nauczyciela. Ustawa ta zawiera regulację wprost określającą organ prowadzący (organy prowadzące) powołane do realizacji zadań wynikających z tej ustawy. Stosownie bowiem do art. 91d pkt 1 Karty Nauczyciela zadania i kompetencje organu prowadzącego, o których mowa w art. 70a ust. 1 KN wykonuje odpowiednio: rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa.

Jak wskazał WSA z powyższego wynika zatem, że zarząd powiatu nie pełni funkcji organu prowadzącego w zakresie zadań określonych w art. 70a ust. 1 Karty Nauczyciela. Zadania określone tym przepisem należą natomiast do zadań rady powiatu. Zadanie to polega na wyodrębnieniu w budżecie rady powiatu (organu prowadzącego) środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Zdaniem sądu, przepisy art. 70a ust. 3a pkt 1 i pkt 2 Karty Nauczyciela, do którego nawiązują § 5 i § 6 rozporządzenia precyzują jedynie ust. 1 art. 70a Karty Nauczyciela wskazując na konkretne koszty związane z doskonaleniem zawodowym nauczycieli. Z kolei art. 70a ust. 3 tej ustawy opisuje procedurę podziału środków wyodrębnionych w budżecie rady powiatu.

Oznacza to, że organem właściwym do podziału środków w rozumieniu art. 70a ust. 3 Karty Nauczyciela jest ten sam organ prowadzący, o którym mowa w art. 70a ust. 1 tej ustawy. 

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl orzeczenie nieprawomocne

Czw., 11 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka