X Europejski Kongres Samorządów (EKS), który odbędzie się w dniach 3-4 marca br. w Mikołajkach, przyciągnie rekordową liczbę ponad 2500 uczestników z Polski i zagranicy. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele administracji lokalnej, centralnej, świata biznesu, kultury, nauki, NGO oraz mediów. EKS to największa platforma dialogu, współpracy i wymawiany dobrych praktyk dla samorządowców oraz wszystkich uczestników życia lokalnego w Polsce i Europie.
Dynamika rejestracji na tegoroczny jubileuszowy X Europejski Kongres Samorządów wskazuje, że liczba gości przekroczy 2500 osób, a reprezentacja samorządu terytorialnego będzie wyjątkowo duża. W ubiegłym roku w Kongresie uczestniczyło 2100 gości, z których niemal 700 osób stanowili samorządowcy, w tym 37 prezydentów miast, 135 burmistrzów, 65 starostów i 131 wójtów. Głównym partnerem EKS-u jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Międzynarodowy zasięg Kongresu
EKS to konferencja o międzynarodowym charakterze. Nigdzie indziej nie spotkasz samorządowców niemal z całej Europy – w 2024 roku byli to przedstawiciele z 34 krajów. Wśród gości zagranicznych gościliśmy tak ważne osoby jak: Markku Markkula, Przewodniczący Komitetu Regionów, Gudrun Mosler-Tornstrom, Przewodnicząca Kongresu Władz lokalnych i Regionalnych Rady Europy, Emil Boc, premier Rumunii i mer miasta Kluż-Napoka, Georg Milbradt, Premier Saksonii, Katerina Cadilova, Przewodniczące czeskiego Stowarzyszenia Marek Regionalnych, czy Żeljko Turk, Przewodniczący Chorwackiego Związku Miast. Możliwość poznania nowych sposobów rozwiązywania problemów polskich JST stanowi bardzo mocny atut Kongresu.
Spotkania autorskie – wyjątkowo ciekawa część programu
Nieodłączną częścią programu Kongresu są spotkania aurtorskie, których w tym roku przygotowaliśmy około 30-tu. Swoją obecnością zaszczycą nas np.: Prof. Jerzy Bralczyk, Prof. Jacek Raciborski, Prof. Przemysław Sadura, Prof. Sławomir Kalinowski, Prof. Michał Brzeziński, Prof. Krzysztof Kubiak, Prof. Justyna Wasil, dr Jacek Sokołowski, dr Grzegorz Lewicki, dr Jerzy Ramert, Mateusz Grzeszczuk, Zbigniew Parafianowicz, Yakow Schechter.
Spotkania autorskie to wyjątkowy program, który przybliża Uczestnikom kluczowe publikacje ostatnich lat ze szczególnym uwzględnieniem problematyki samorządowej, ale także naukowej, popularnonaukowej, społecznej i opiniotwórczej. Dodatkowo podczas każdego spotkania autorskiego, Organizator przygotuje pulę bezpłatnych książek z możliwością uzyskania dedykacji od autora.
Polski samorząd jest bardzo silny…
"Polski samorząd jest bardzo silny" – mówił Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Samorządów podsumowując jego IX edycję - "To jest samorząd, który na przestrzeni ponad 25 lat pokazał jak bardzo efektywnie potrafi budować coś, co jest absolutnie najcenniejsze czyli kapitał społeczny. To jest samorząd, który dzisiaj jest ostoją siły Polski w Europie. To przede wszystkim dzięki zaangażowaniu samorządowców jesteśmy dzisiaj bardzo dynamicznie rozwijającą się gospodarką, odporną na kryzysy zewnętrzne. Dzisiaj jest to absolutnie kotwica stabilności i efektywności naszej gospodarki, to jest taki motor napędowy kapitału społecznego w Polsce" – podsumowuje Zygmunt Berdychowski.
Specjalna oferta dla samorządowców – zmierzamy ku rekordowej liczbie gości
Liczba rejestracji na 50 dni przed rozpoczęciem Kongresu wskazuje, że w jego obradach będzie uczestniczyła rekordowa reprezentacja samorządowców. W tym roku samorządowcy otrzymują specjalną zniżkę na opłatę konferencyjną - pierwsza osoba płaci 850 zł, a następna tylko 450 zł. Oznacza to, że każda kolejna osoba z urzędu miasta, urzędu gminy, starostwa powiatowego, urzędu marszałkowskiego – otrzymuje rabat w wysokości 47% od obowiązującej stawki!
Rejestracja na wydarzenie dostępna jest TUTAJ.
Informacje organizacyjne: www.forum-ekomnomiczne.pl
Związek Powiatów Polskich jest partnerem instytucjonalnym wydarzenia, natomiast Dziennik Warto Wiedzieć sprawuje patronat medialny.