Znamy już Ranking Szkół Wyższych 2023 tradycyjnie przygotowany przez miesięcznik „Perspektywy”. Po raz pierwszy zastosowano w nim dwa nowe wskaźniki w kryterium umiędzynarodowienia – na podstawie danych z Narodowej Agencji Programu Erasmus+, partnera rankingu.
Na Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023 składają się:
- Ranking Uczelni Akademickich.
- Ranking Uczelni Niepublicznych.
- Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych.
- Ranking Kierunków Studiów.
Odzwierciedlają one różne misje realizowane przez polskie uczelnie. Pełne wyniki rankingu można znaleźć tutaj.
Wśród uczelni akademickich pierwsze miejsce ex aequo zajęły Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. W grupie uczelni niepublicznych zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a publicznych akademii nauk stosowanych i publicznych uczelni zawodowych – Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Z kolei Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej osiągnęła najlepszy wynik wśród uczelni akademickich w kategorii umiędzynarodowienia.
Dzięki staraniom FRSE w rankingowym kryterium umiędzynarodowienia po raz pierwszy pojawiły się dwa nowe wskaźniki, do których dane pochodzą z Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Są to:
- wymiana kadry akademickiej (wyjazdy) w ramach programu Erasmus+ – liczba osób z kadry akademickiej wyjeżdżających w ramach wymiany zagranicznej w 2022 r. (wyjazdy min. 7-dniowe) w stosunku do ogólnej liczby nauczycieli akademickich;
- projekty partnerstw strategicznych, w które zaangażowana jest uczelnia w ramach programu Erasmus+ – wartość projektów (KA203/KA210/KA220 jako lider lub partner) w latach 2019-2022 w stosunku do ogólnej liczby nauczycieli akademickich.
Źródło: www.frse.org.pl