Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Młodzi Polacy cenią sobie praktyki zawodowe

Młodzi Polacy cenią sobie praktyki zawodowe fotolia.pl

Młodzi ludzie swój pierwszy kontakt z rynkiem pracy i szansę na zdobycie podstawowego doświadczenia zawodowego zdobywają podczas praktyk i staży. Z perspektywy pracodawców stanowią one z kolei możliwość znalezienia młodych pracowników będących okresową pomocą, a po takim okresie testowym mogą na stałe wzmocnić kadrę firmy.

Badania Eurobarometru wskazują, że ogółem 78 proc. młodych ludzi w UE uczestniczyło przynajmniej raz w praktykach zawodowych. U respondentów z Polski ten odsetek wyniósł 67 proc., największy był zaś u respondentów z Niemiec – 90 proc. Należy jednak zaznaczyć, że najwięcej osób deklarujących odbycie staży przyznaje, że były to praktyki obowiązkowe w toku ich edukacji (44 proc.) lub konieczne do uzyskania tytułu zawodowego (27 proc.). Wśród tych, którzy brali udział przynajmniej raz w praktykach, aż 23 proc. brało udział w trzech lub więcej (średnia dla UE, w Polsce odsetek ten wynosi 11 proc.). Młodzi Europejczycy, w tym Polacy, najczęściej odbywają staż trwający 1-3 miesiące.

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego dowiadujemy się, że w Polsce więcej stażystów otrzymywało wynagrodzenie za swoją pracę – 67 proc. respondentów z Polski w porównaniu z 55 proc. średniej UE. Najwięcej respondentów, zarówno w Polsce, jak i średnio w UE, odbywało praktyki w małych firmach. Co piąty młody Europejczyk odbywał staż zawodowy za granicą. Wśród respondentów z Polski odsetek ten wyniósł 15 proc.

Wśród powodów nieodbywania praktyk młodzi Europejczycy zaznaczają przede wszystkim, że nie byli zainteresowani takim przedsięwzięciem. W Polsce taką odpowiedź wybrało aż 49 proc. respondentów, którzy nie uczestniczyli nigdy w praktykach zawodowych. Kolejne 20 proc. młodych Polaków deklaruje, że nie mogło znaleźć żadnych ofert.

Jak czytamy - staże w oczach młodych Europejczyków, w tym Polaków, są przydatnymi elementami w ich rozwoju zawodowym. 71 proc. respondentów z Polski uważa, że w trakcie praktyk zawodowych zdobyło umiejętności przydatne w ich zawodzie. Jest to odsetek mniejszy niż średnia dla UE o 6 pkt. proc. Ponadto, o 9 pkt. proc. mniej respondentów z Polski niż ogółem w UE sądzi, że odbyte staże pomogą im później w znalezieniu pracy. Większość respondentów zauważa, że warunki ich pracy (dostępny sprzęt, czas dnia pracy, ilość wykonywanej pracy, sposób traktowania) były takie same jak u reszty kadry zatrudnionej w firmie. Ponadto, stażyści w większości (75 proc. w UE i 77 proc. w Polsce) potwierdzają, że w czasie praktyk mogli liczyć na pracownika-mentora, który pomagał im i objaśniał, jak wykonywać różne prace. Przydatność praktyk uwidaczniała się też w pytaniu o sytuację respondentów w okresie do pół roku od momentu zakończenia ich ostatniego stażu – 64 proc. młodych Polaków znalazło w tym czasie pracę, większość u tego samego pracodawcy, u którego odbywali praktyki.

Źródło: PIE

Sob., 17 Czrw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła