Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kobiety na politechnikach…?

Kobiety na politechnikach…? fotolia.pl

Tylko 35% wszystkich studentów publicznych uczelni technicznych to kobiety, ale są kierunki (np. automatyka i robotyka przemysłowa), na których studentek jest mniej niż 5%! Dlatego Fundacja Edukacyjna Perspektywy konsekwentnie od 15 lat inspiruje dziewczyny do wybierania kierunków technicznych i ścisłych oraz do szturmowania branży nowych technologii tak, by można było mówić o harmonijnym i równościowym rozwoju świata.

Celem kampanii Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych! jest przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych – tłumaczy dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni akcji. Jak dalej mówi Siwińska, nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie, bo innowacyjność technologiczna jest konieczna do budowania społeczeństwa i gospodarki opartych na wiedzy i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia.

O dysproporcji płci na studiach ścisłych i technicznych oraz w branży IT/Tech mówi m.in. najnowszy raport „Kobiety na politechnikach” przygotowywany co roku przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym. Autorką tegorocznego opracowania jest dr Anna Knapińska z wykorzystaniem systemu rozwijanego w Laboratorium Baz Danych i Analityki Biznesowej OPI-PIB. W raporcie czytamy m.in.: Niedoreprezentowanie kobiet w dziedzinie inżynierii i techniki, nazywane cyfrową luką płciową, wzbudza wiele obaw z poziomu politycznego i gospodarczego. Jeszcze w 2016 roku Komisja Europejska oszacowała, że roczne straty produktywności spowodowane nierównościami między kobietami a mężczyznami w tym obszarze wynoszą ponad 16 miliardów euro!

Najważniejsze wnioski, jakie płyną z tego opracowania:

  • W okresie 2013-2022 na publicznych uczelniach technicznych udział kobiet wzrósł z 13% do 15%.
  • Nawet w tych szkołach wyższych, na których kobiety stanowią zdecydowaną większość, kierunki nowo technologiczne są zdominowane liczebnie przez mężczyzn (w grupie kierunków nowo technologicznych kluczowe znaczenie mają kierunki informatyczne – zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych udział kobiet wśród studentów tych kierunków informatycznych nie przekroczył jednej piątej; najwyższy był na studiach drugiego stopnia na uczelniach publicznych: 23%).
  • Najwyższą proporcję kobiet na kierunkach nowo technologicznych odnotowała w roku akademickim 2021/2022 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie zaledwie jedna na pięć studiujących osób była kobietą.
  • Najniższe udziały słuchaczek miały: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (5%), Uniwersytet Morski w Gdyni (6%) oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej (7%).
  • Na uczelniach publicznych różnych typów największa nierównowaga płci występuje na kierunkach informatycznych w uczelniach wojskowych lub służb państwowych oraz uczelniach zawodowych – odsetki kobiet wyniosły odpowiednio 11% i 9%. Z kolei
    w wyższych szkołach przyrodniczych kobiety stanowiły 31% studiujących w tym obszarze.
  • Optymistyczny jest fakt, że w dłuższym okresie 2013–2022 w wyższych uczelniach technicznych udział kobiet wśród studentów kierunków informatycznych zwiększył się o cztery punkty procentowe (z 11% do 15%). W tym czasie liczba kobiet studiujących ICT wzrosła o 47%, podczas gdy liczba mężczyzn zmniejszyła się o 3%.
  • Uznaje się, że o zbalansowaniu płci można mówić wtedy, gdy proporcje kobiet lub mężczyzn mieszczą się w przedziale od 40 do 60% – to kryterium spełniają niektóre kierunki na publicznych uczelniach technicznych: analityka biznesowa, informatyka społeczna, matematyka stosowana, biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria bezpieczeństwa pracy, nanotechnologia i inżynieria obliczeniowa. Szczególnie dużym udziałem kobiet może się poszczycić kierunek inżynieria biomedyczna: w roku akademickim 2021/2022 stanowiły one 64% studentów.

Te i inne dane (cały raport tutaj: www.dziewczynynapolitechniki.pl) przedstawiono na konferencji 20 kwietnia, na Politechnice Warszawskiej. Gości powitał rektor uczelni prof. Krzysztof Zaremba, który przekazał także życzenia sukcesów od prof. Teofila Jesionowskiego, przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, rektora Politechniki Poznańskiej.

Mówiąc o roli technologii w świecie, dr Bianka Siwińska zaznaczyła – Nie chodzi tylko o to, by znać się na technologiach, ale przede wszystkim – rozumieć, czemu te technologie służą. Dlatego tak bardzo potrzebujemy kobiet w branży IT/Tech.

Wykształcenie technologiczne daje nieograniczone możliwości rozwoju i kariery.

- Dlatego współdziałamy z najlepszymi polskimi uczelniami technicznymi oraz z partnerami technologicznymi, zachęcając dziewczyny do studiów technicznych, zwłaszcza na kierunkach ICT.  Chatbot nie myśli, tylko wygląda, jakby myślał – podkreśliła dr Siwińska.

Dr Anna Knapińska, autorka raportu, wskazywała z kolei – To, czego potrzebujemy, by więcej kobiet studiowało kierunki techniczne i ścisłe, to wdrożenie planów równości płci na uczelniach (wiele uczelni już takie plany wdraża) i wsparcia świadomych roli różnorodności mężczyzn.

W czasie konferencji głos zabrały także ambasadorki kampanii DNP/DDŚ z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego (w sumie w tegorocznej kampanii brało udział 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów nauk ścisłych) oraz z Natalia Jędryka z firmy Schneider Electric (w kampanię w tym roku zaangażowało się 7 partnerów technologicznych: Amazon RME, Faurecia/Forvia, Huawei, Saudi Aramco, Schneider Electric, Signify, Veolia). Szukając złotych rad dla uczelni, by stawały się coraz bardziej otwarte dla kobiet, dziewczyny mówiły m.in. o potrzebie poszerzania świadomości na temat różnych ról zawodowych od najmłodszych lat, o konieczności równego traktowania na uczelni dziewczyn i chłopaków oraz o tym, by rewolucja kobiet zawitała nie tylko na uczelnie, ale też do branży IT/Tech.

Po konferencji barwny korowód kobiet i mężczyzn ruszył pod eskortą policji na ul. Emilii Plater 25, gdzie symbolicznie odsłonięty został mural 15-lecia kampanii DNP / DDŚ. Przemawiając z rusztowania pod muralem, dr B. Siwińska zauważyła – Tutaj nie ma szklanego sufitu, a niebo nie jest ograniczeniem. Wierzymy, że tak może być wszędzie, bo kobiety mogą wszystko i ten mural ma być pamiątką rewolucji kobiet. Od piętnastu lat trwa nasza akcja „Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych!”, zmieniając uczelnie, instytucje, biznes i pokazując, że kobiety to jest przyszłość świata, siła, mądrość, wiedza o technologiach. Ale wiemy, że nadal jest bardzo wiele do zrobienia. Stąd nasze hasło: „work in progres”. Ta rewolucja nie byłaby możliwa, gdyby nie wszystkie zaangażowane uczelnie, instytucje, firmy.

Dorota Łoboda, radna m.st. Warszawy, przekonywała z kolei – Ja nie tylko wierzę, że kobiety mogą wszystko, ale – wiem, że mogą wszystko! Dlatego gratuluję Perspektywom tej kampanii i trzymam za nią kciuki, ponieważ zależy mi na tym, żeby kobiety były wszędzie – w polityce, w nauce, w przestrzeni miejskiej… Ten mural dla mnie jest kolejną odsłoną bycia wszędzie kobiet. Mam nadzieję, że nie tylko na politechnikach, ale też w polityce i biznesie zapanuje równość płci, bo różnorodność jest wartością.

Natomiast Agata Meissner, pełnomocniczka kampanii DNP / DDŚ z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zachęcała dziewczyny, by nie tylko kierowały uwagę ku politechnikom, ale też – na uniwersyteckie wydziały nauk ścisłych: One też są otwarte dla was.

Karolina Bojdys z Faurecii/Forvii (partner technologiczny tegorocznej kampanii) mówiła natomiast – Kobiety mogą wszystko, ale jeśli czegoś nie chcą, nie muszą tego robić. Naszej firmie zależy na tym, żeby dołożyć swoją cegiełkę do łamania stereotypów. Że studia inżynieryjne czy ścisłe są tylko dla mężczyzn. To nieprawda! Te studia otwirają świetną przyszłą karierę, dlatego dziękuję, że tu jesteście.

Ogólnopolskie święto kobiet w naukach technicznych i ścisłych zakończył energetyczny taniec pod muralem i gra miejska.

Źródło: IP

Śr., 26 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska