Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Skarga rodzica ucznia na nauczyciela nie jest informacją publiczną

WSA: Skarga rodzica ucznia na nauczyciela nie jest informacją publiczną fotolia.pl

Zawnioskowana przez stronę kserokopia skargi rodzica ucznia nie stanowi informacji w sprawie publicznej, lecz ma charakter dokumentu prywatnego, niepodlegającego udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej – stanowi teza niedawnego wyroku WSA we Wrocławiu.

Czym zajmował się sąd?

Skarżąca nauczycielka zwróciła się do kuratora oświaty o udostępnienie informacji publicznej w postaci kserokopii skargi matki jednego z uczniów złożonej na nią do kuratorium.

Kurator odmówił żądaniu skarżącej, wskazując, że dokument ten ma charakter prywatny i nie stanowi informacji publicznej. Udostępnienie go stronie nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach.

Nauczycielka zarzucając kuratorowi bezczynność podkreśliła, że zastrzeżenia ucznia rodzica zostały złożone na nią jako na funkcjonariusza publicznego. W efekcie skarżąca wniosła o zobowiązanie organu do udostępnienia wystąpienia rodzica.

Czy skarga rodzica na nauczyciela stanowi informację publiczną?

Otóż zdaniem WSA – nie. Poruszone w skardze zagadnienia i problemy dotyczą procesu dydaktyczno-wychowawczego konkretnego ucznia i odnoszą się do niego z perspektywy rodzica. Postawa nauczyciela (jako uczestnika procesu nauczania) oraz podejmowane przez niego działania, będące nawet obiektem krytyki rodzica, nie koncentrują się na nauczycielu jako funkcjonariuszu publicznym, a pozostają w ścisłym związku z osobą ucznia.

Sąd nadto wywiódł, że gdyby przyjąć odmienny pogląd, to skutkowałoby to koniecznością każdorazowego ujawniania danych problemach dydaktyczno-wychowawczych uczniów, które mają charakter ściśle osobisty i nie mogą być przedmiotem publicznego dostępu. Oznacza to, że uwzględnienie żądania nauczycielki powodowałoby konieczność ujawnienia treści skargi rodzica nie tylko samej skarżącej, ale także wszystkim innym osobom, które by się o nie zwróciły w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Co istotne – żądana kserokopia skargi rodzica nie była dokumentem urzędowym, o którym mowa w art. 6 ust. 2 udip. Nie stanowiła ona bowiem oświadczenia funkcjonariusza publicznego podjętego w ramach zakresu przysługujących mu kompetencji i skierowanego na zewnątrz. Nie zawierała ona również jakichkolwiek danych o charakterze publicznym, była natomiast zwyczajnym dokumentem osoby prywatnej.

Wniosek złożony w niniejszej sprawie nie dotyczył więc udostępnienia informacji o charakterze publicznym, które mogłyby być zawarte w dokumencie prywatnym, lecz stanowił żądanie udostępnienia kserokopii samego dokumentu prywatnego w postaci skargi rodzica ucznia. W takim zaś razie nie podlegał on rozpatrzeniu w trybie przepisów udip.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 16.02.2023 r., sygn. IV SAB/Wr 1/23, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 7 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak