Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Procedura "Niebieskiej Karty" ma charakter wewnętrzny

Procedura fotolia.pl

WSA: Czynności związane z wydaniem "Niebieskiej Karty" należą do zespołów interdyscyplinarnych niemających kompetencji władczych. Ich działań nie można utożsamiać z czynnościami opisanymi w art. 3 § 2 pkt. 4 p.p.s.a.

WSA w Opolu uznał za niedopuszczalną i odrzucił skargę w przedmiocie bezczynności wojewody w sprawie skargi na - w ocenie skarżącego - bezpodstawne założenie mu tzw. Niebieskiej Karty. Mając na względzie odpowiedzi udzielane skarżącemu przez wojewodę, z których wynikało, że w tej sprawie właściwy jest inny organ, skarżący złożył skargę do właściwego sądu administracyjnego.

Uzasadnienie, jakie sporządził Sąd, objaśnia według jakich reguł podejmowane są czynności z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, mające m.in. postać założenia danej rodzinie tzw. Niebieskiej Karty. I tak, procedura obejmująca działania w związku z uzasadnionym podejrzeniem stosowania przemocy, jest stosowana przez podmioty takie, jak jednostki organizacyjne pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, które działają w ramach zespołów interdyscyplinarnych. Zespoły powołuje wójt, względnie burmistrz lub prezydent miasta, na podstawie art. 9 a ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Ich rolą jest przede wszystkim integrowanie, koordynowanie i organizowanie działań na rzecz wyeliminowania problemu przemocy w rodzinie, jednak ustawodawca nie wyposażył ich w żadne kompetencje władcze przejawiające się np. w wydawaniu decyzji administracyjnych. Tym samym, czynności zespołów nie zmierzają do wywołania skutków prawnych wprost, a także nie podlegają wprowadzeniu w życie w drodze przymusu. Wojewoda, na którego rzekomą bezczynność wniesiono skargę, jest natomiast jedynie organem nadzoru i kontroli, którego stosunku z zespołem mają charakter wewnętrzny, służbowy.

Oznacza to, że wszczęcie procedury w sprawie "Niebieskiej Karty" nie tworzy żadnego nowego stosunku administracyjnego, przez co nie można zakwalifikować go do kategorii "innych [...] aktów lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczących uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa [...]" przewidzianej w art. 3 § 2 pkt. 4 p.p.s.a., co w konsekwencji sprawia, że na czynności w zakresie tej procedury nie przysługuje prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Postanowienie WSA w Opolu z 24 października 2024 r. (sygn. I SAB/Op 82/24)

Źródło: CBOSA 

Pt., 1 Lst. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch