Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo Sportu i Turystyki przeciw przemocy w sporcie

Ministerstwo Sportu i Turystyki przeciw przemocy w sporcie fotolia.pl

Aktywne przeciwdziałanie przyczynom przestępczości w obszarze sportu oraz wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży – to główny cel trzydniowych warsztatów w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Agenda warsztatów została rozszerzona o szkolenie z zakresu nadużyć seksualnych w sporcie.

Warsztaty, które 14 marca br. rozpoczęły się w Centrum Olimpijskim, to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki, Instytutu Sportu, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Fundacji Olimpijskiej na rzecz Uchodźców (ORF).

Trzydniowe warsztaty to kolejny etap projektu na rzecz integracji oraz wsparcia psychologicznego w sporcie dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy, który już od 2022 roku prowadzony jest przez ministerstwo, instytut i WHO.

Reakcja na sygnały

W ramach ministerialnego programu Szkolny Klub Sportowy w zajęciach grup integracyjnych wzięło udział blisko 8 tysięcy dzieci z Polski i Ukrainy. MSiT zareagowało na sygnały środowiska o konieczności wsparcia nauczycieli w zakresie szybkiej interwencji psychologicznej na zajęciach prowadzonych z dziećmi i młodzieżą.

Warsztaty z pierwszej pomocy psychologicznej w sporcie prowadzone są przez ekspertów m.in. z WHO i Fundacji Olimpijskiej na rzecz Uchodźców. Biorą w nich udział psychologowie, nauczyciele, trenerzy, przedstawiciele Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, Instytutu Sportu – Polskiego Instytutu Badawczego oraz nauczyciele akademiccy. Podczas modułu dotyczącego nadużyć seksualnych obecny był także przedstawiciel Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15. roku życia.

Współpraca ministerstw

Warsztaty na rzecz psychologicznego wsparcia w sporcie to kolejny krok resortu mający na celu pomoc pokrzywdzonym i zapobieganie przemocy w sporcie. 28 lutego br. minister Kamil Bortniczuk oraz minister Marcin Romanowski z Ministerstwa Sprawiedliwości podpisali porozumienie o współpracy, którego celem jest zwiększenie dostępności pomocy dla sportowców będących ofiarami przestępstw, świadków i ich bliskich oraz przeciwdziałanie przyczynom przestępczości w obszarze sportu.

Porozumienie przeciw przemocy

W ramach współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki z Ministerstwem Sprawiedliwości, będącym dysponentem Funduszu Sprawiedliwości, do uczestników warsztatów trafią materiały informacyjne – ulotki, plakaty, infografiki na temat wsparcia osób pokrzywdzonych. Docelowo materiały te trafią do szkół i klubów sportowych. Przeszkoleni zostaną również przedstawiciele 305 placówek Funduszu Sprawiedliwości w całej Polsce.

Całodobowa linia pomocy pokrzywdzonym

Pokrzywdzeni mogą skorzystać z całodobowej linii pomocy, wsparcia psychologicznego, prawnego, materialnego, rehabilitacyjnego oraz medycznego. Wsparcie jest całkowicie bezpłatne, a infolinia dla pokrzywdzonych zapewnia anonimowość.

Widzisz zagrożenie? Reaguj! Możesz uratować czyjeś zdrowie lub życie.

Całodobowa linia pomocy pokrzywdzonym: nr 222 309 900

Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212

Ogólny numer alarmowy: 112

Więcej informacji o pomocy udzielanej w ramach Funduszu Sprawiedliwości można znaleźć tutaj.

Śr., 15 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka