28 grudnia br. Minister Edukacji i Nauki podpisał nowelizacje rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania.
Dokument ten w głównej mierze, jak wskazywali projektodawcy ma służyć centralnemu zakupowi sprzętu komputerowego dla uczniów i nauczycieli ze środków KPO.
Jednakże jego zasadnicze znaczenie odnosi się do obowiązków jakie będą musiały zostać spełnione każdorazowo w przypadku wyposażania szkół w sprzęt także jeżeli zakupów będzie dokonywała sama szkoła lub organ prowadzący.
Zgodnie z treścią dokumentu szkoły podstawowe i ponadpodstawowe prowadzące kształcenie w formie dziennej powinny być wyposażone w sprzęt komputerowy, w tym komputery stacjonarne, laptopy lub tablety, umożliwiający wykorzystanie technologii cyfrowych przy realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz spełniający minimalne wymagania określone w załączniku do rozporządzenia. Rozporządzenie nie określa jaka ma być liczba urządzeń w danej jednostce oświatowej. Wskazuje jedynie na techniczne wymogi, które zakupywany sprzęt musi spełniać.
Warunki te mają obowiązywać dla sprzętu, w który szkoły są wyposażane po 31 sierpnia 2023 r. Sukcesem ZPP jest wynegocjowanie z resortem edukacji, że wymagania określone w rozporządzeniu nie będą miały zastosowania do sprzętu komputerowego przekazanego nieodpłatnie szkole, w tym za pośrednictwem organu prowadzącego szkołę. W porównaniu z pierwotną wersją projektu resort edukacji uregulował także, że wspomniane wymogi nie będą dotyczyły także sprzętu z programu Aktywna tablica.
Zapisami, które podczas opiniowania pozostawały sporne i które zostały negatywnie ocenione przez stronę samorządową Komisji Wspólnej były wymagania gwarancyjne i naprawcze (ostatnie akapity każdego z punktów w załączniku). Resort edukacji jednak nie zweryfikował swojego stanowiska i przedmiotowe zapisy w rozporządzeniu pozostały.
Projekt dostępny jest tutaj