Opiekunowie osób chorych odgrywają nieocenioną i wszechstronną rolę w życiu tych, którymi się opiekują. Nierzadko, troska o najbliższych wpływa jednak na życie samych opiekunów. Jak wynika z europejskiego badania „Opiekunowie i odżywienie” przeprowadzonego na zlecenie Danone, w Polsce sprawowanie opieki nad osobą chorą wpływa na sytuację zawodową aż 78% respondentów. Polscy opiekunowie biorą także na siebie więcej obowiązków niż opiekunowie w pozostałych objętych badaniem krajach, a także dotkliwiej niż oni odczuwają wpływ sprawowanej opieki na życie osobiste.
Obchodzony 29 października Międzynarodowy Dzień Opieki i Wsparcia to dobra okazja, by przyjrzeć się roli opiekunów osób chorych, w tym osób zmagających się z nowotworem. To bowiem dzięki ich zaangażowaniu i oddaniu, nierzadko możliwa jest walka z chorobą i skuteczna rekonwalescencja. Nieco światła na złożoną kwestię opieki nad osobami wymagającymi wsparcia z uwagi na schorzenia, rzuca badanie „Opiekunowie i odżywienie” przeprowadzone na zlecenie Danone . Wzięło w nim udział 1600 osób z 4 różnych krajów – Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Polska – które opiekują się lub w ciągu ostatnich 5 lat opiekowały się osobami z chorobami onkologicznymi, lub innymi przewlekłymi schorzeniami. Badanie potwierdza, że opiekunowie to osoby wyjątkowe – pełniące wiele funkcji w życiu osoby chorej, ale też same potrzebujące wsparcia w swojej roli.
Opiekun – od podstawowego wsparcia do pomocy medycznej
Badanie potwierdza, że sprawowanie opieki nad osobą chorą wiąże się z wykonywaniem przez opiekunów wielu różnorodnych zadań. Wśród najczęściej wskazywanych przez wszystkich respondentów działań są: zapewnienie wsparcia emocjonalnego i towarzystwa (zadanie to wskazało 71% respondentów z całej próby, w Polsce 73%), wykonywanie prac domowych (69%, w Polsce 74%), przygotowanie posiłków, karmienie i upewnianie się, że posiłek jest zjedzony (58%, w Polsce 64%) czy wsparcie przy higienie osobistej (49%, w Polsce 55%). Wielu opiekunów angażuje się również w kwestie medyczne, takie jak podawanie zaleconych leków (51%, w Polsce 64%), monitorowanie objawów i reagowanie na zmiany stanu zdrowia (48%, w Polsce aż 64%) czy radzenie sobie z nagłymi przypadkami medycznymi lub hospitalizacjami (48%, w Polsce 62%). Badanie pokazuje, że w Polsce opiekunowie biorą na siebie więcej zadań niż osoby z innych krajów – średnia liczba zadań wykonywanych przez opiekunów w Polsce to 6,3, podczas gdy dla całej próby średnia to 5,5.
Opieka – trudności stojące za wsparciem
Opiekunowie osób chorych nierzadko napotykają trudności, z którymi muszą się mierzyć w swoim życiu codziennym. W Polsce – podobnie jak w pozostałych krajach, gdzie realizowano badanie – opiekunowie najczęściej zmagają się z obawą o zdrowie pacjenta oraz jego przyszłe potrzeby w zakresie opieki. Tę trudność wskazało 57% polskich respondentów. Doświadczają również zmęczenia fizycznego lub problemów zdrowotnych w związku ze sprawowaną opieką (44%), a także wyczerpania emocjonalnego, wypalenia lub uczucia przytłoczenia (41%).
W Polsce częściej niż w pozostałych krajach opiekunowie zmagają się także z trudnościami finansowymi z powodu ponoszonych wydatków na opiekę lub skróconego czasu pracy (21%, podczas gdy średnia to 16%), a także wskazują, że sprawowanie opieki nad potrzebującymi wpływa na ich sytuację życiową (20% vs 14%) .
Życie zawodowe opiekunów
W Polsce – podobnie jak w pozostałych krajach – większość respondentów, bo aż 78%, wskazała, że sprawowanie opieki nad osobą chorą wywarło przynajmniej jeden negatywny wpływ na ich życie zawodowe. Wśród najczęściej wskazywanych wyzwań w tym zakresie są: zachowanie równowagi między pracą a życiem osobistym (37%), spadek produktywności w pracy (25%) czy skrócenie czasu pracy (22%). W Polsce częściej niż w pozostałych krajach opiekunowie zmuszeni byli do zmiany ścieżki kariery lub zajmowanego stanowiska (25% vs 13%).
Źródło: IP