Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Organizacje pozarządowe w szkołach. Co o tym myśli społeczeństwo?

Organizacje pozarządowe w szkołach. Co o tym myśli społeczeństwo? fotolia.pl

W czwartek, 15 grudnia br., prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetował nowelizację ustawy o prawie oświatowym nazywaną Lex Czarnek 2.0. Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe miała regulować m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększyć nadzór kuratorów, a także wprowadzić zmiany w edukacji domowej.

Jeśli nowa ustawa oświatowa, nazywana w mediach od nazwiska ministra edukacji i nauki „lex Czarnek”, weszłaby w życie, współpraca szkół i organizacji pozarządowych byłaby znacznie utrudniona.

Jak informuje CBOS nawiązanie takiej współpracy, czyli uzyskanie przez daną organizację społeczną możliwości wejścia do szkoły w celu poprowadzenia zajęć, wymagałoby przeprowadzenia czasochłonnych konsultacji z rodzicami i – co bardziej kontrowersyjne – uzyskania zgody kuratora.

Wyniki listopadowego sondażu CBOS pokazują, że prezydenckie weto jest zgodne ze społecznym stosunkiem do proponowanej w ustawie zmiany. Ogromna większość – trzy czwarte badanych (75%) – uważa, że do prowadzenia dodatkowych zajęć pozalekcyjnych w szkołach i przedszkolach przez organizacje pozarządowe wystarczy wyłącznie decyzja dyrekcji i rady rodziców, a tylko 14% sądzi, że powinno być to zatwierdzane przez kuratora oświaty.

Źródło: CBOS

Czw., 15 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła