Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejna odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Kolejna odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” fotolia.pl

Kampania „Mała książka – wielki człowiek”, realizowana przez Instytut Książki od 2017 roku, przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Specjalnie przygotowane Wyprawki Czytelnicze trafiają do 330 szpitali położniczych, 6 700 bibliotek publicznych z oddziałami dziecięcymi (85% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce) oraz ponad 13 tys. szkół podstawowych.

Akcja jest obecna w mediach tradycyjnych – telewizji, radiu, prasie, Internecie, w przestrzeni miejskiej, a także podczas licznych wydarzeń w bibliotekach i szkołach, skierowanych do dzieci i ich opiekunów. Wspierają ją ambasadorzy – znani aktorzy i dziennikarze, prywatnie - rodzice dzieci w wieku do 10. roku życia. W 2021 roku do grona ambasadorów dołączyli Emilia Komarnicka-Klynstra i Redbad Klynstra-Komarnicki, którzy wspierają również tegoroczną kampanię.

Projekt jest finansowany z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2017-2021 na jego realizację przeznaczono 55 mln zł, przekazując łącznie 4 mln książek.

Rozwój kampanii – książki dla niemowlaków, przedszkolaków i pierwszoklasistów

W 2017 roku Instytut Książki wydał pierwszy zestaw Wyprawek Czytelniczych z książką pt. „Pierwsze wiersze dla…” w oprawie graficznej Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka, przeznaczoną dla dzieci do 3. roku życia. Pięknie zilustrowana antologia utworów znanych polskich autorów wraz ze specjalną broszurą informacyjną dla rodziców, przedstawiającą korzyści płynące z czytania dzieciom na różnych etapach jego życia, była dystrybuowana na oddziałach położniczych szpitali w całym kraju. Od lipca 2021 roku najmłodsze dzieci otrzymują już nową książkę pt. „Mama, tata i ja! Hop-la-la!”, antologię utworów polskich autorów, zilustrowaną przez znakomitą artystkę Elżbietę Wasiuczyńską.

W 2018 roku kampania „Mała książka – wielki człowiek” została rozszerzona o dzieci w wieku przedszkolnym (w wieku 4-6 lat). Od tego czasu każdy mały czytelnik, który odwiedza jedną z bibliotek uczestniczących w kampanii, otrzymuje Wyprawkę Czytelniczą zawierającą specjalną książkę, broszurę informacyjną dla rodziców pt. „Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W 2020 roku Wyprawki Czytelnicze po raz pierwszy otrzymały dzieci rozpoczynające edukację w szkole podstawowej. Przygotowana dla nich książka pt. „Pierwsze abecadło” z ilustracjami Iwony Chmielewskiej oraz broszura z pomysłami na literackie zabawy wspiera pierwszoklasistów w nauce czytania i rozbudzaniu kreatywności.

Najnowsza pozycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek” to książka pt. „Krasnal w Krzywej Czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej. Otrzyma ją każde dziecko w wieku od 4 do 6 lat, które odwiedzi jedną z blisko 7 tys. bibliotek uczestniczących w projekcie.

Wojciech Widłak jest autorem tekstów i współredaktorem wielu publikacji dla klas 0-3. W jego dorobku znajduje się ponad 30 książek, m.in. serie o Panu Kuleczce, Figlu i Psikusie (z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej) oraz o Wesołym Ryjku (z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej). W 2012 roku za przejmującą opowieść o chorobie dziecka „Dwa serca anioła” otrzymał nagrodę Dużego Donga (przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY).

W tym roku, z myślą o uchodźcach z Ukrainy, Instytut Książki przygotował także polsko-ukraińskie wydanie książki „Krasnal w Krzywej Czapce” w tłumaczeniu Ostapa Slyvynsky’ego. Książkę w dwujęzycznym wydaniu wydrukowano w nakładzie 40 tys. egzemplarzy. Jeden z nich przedstawicielka Instytutu Książki przekazała pierwszej damie Ukrainy Ołenie Zełenskiej na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie.

Źródło: MKiDN

Czw., 27 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska