Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sposób podziału środków z tytułu kształcenia dzieci z Ukrainy - propozycja MEiN

Sposób podziału środków z tytułu kształcenia dzieci z Ukrainy - propozycja MEiN fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję sposobu podziału środków na dodatkowe zadania oświatowe, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Na podstawie art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 583) jednostki samorządu mogą otrzymać wsparcie w realizacji dodatkowych zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ww. ustawy.

Środki będą pochodzić z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej, która w tym celu może zostać zwiększona, lub z funduszu, o którym mowa w art. 14 ww. ustawy.

Środki będą naliczane na podstawie danych wykazanych w systemie informacji oświatowej, o którym mowa w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz.U. z 2021 r. poz. 584 i 619) bez konieczności składania wniosków.

Kwota dofinansowania zostanie wyliczona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zgodnie z zasadami określonymi w algorytmie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2022.

Środki będą naliczanie i przekazywane w ratach miesięcznych.

Sposób naliczania:

Liczebność w odpowiednich wagach algorytmu, określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 grudnia 2021 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2022, będzie ustalana w sposób średniomiesięczny, tj. liczba osobodni dzielona będzie przez liczbę dni w okresie. Ten sposób naliczania ma być najbardziej precyzyjny przy dużej zmienności liczby uczniów i ich danych dziedzinowych wykazanych w SIO.

Dodatkowo dofinansowane zostaną dwa nowe zadania, zgodnie z art. 50 ust. 2 ww. ustawy:

  • dowożenie – 250 zł/ miesięcznie na dziecko/ucznia dowożonego;
  • wychowanie przedszkolne w odniesieniu do dzieci w wieku 2,5-5 lat (poniższe wagi dotyczą całego roku):
    • waga 0,750 standardu finansowego A – dla dzieci w wieku 2,5-5 lat w przedszkolach;
    • waga 0,660 standardu finansowego A - dla dzieci w wieku 2,5-5 lat w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego;
    • waga 0,150 standardu finansowego A - dla dzieci w wieku 2,5-5 lat w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego, zlokalizowanych na terenach wiejskich lub w miastach do 5000 mieszkańców.

Liczebność w ww. wagach także będzie określana w sposób średniomiesięczny.

Minister Edukacji i Nauki przekaże do Ministra Finansów podział środków za miesiąc nie później niż do 11 dnia następnego miesiąca, przy czym pierwszy podział nastąpi za okres 24.02-31.03.2022 r.

W celu prawidłowego wyliczenia kwoty dofinansowania niezbędnym jest, aby dane w systemie informacji oświatowej były na bieżąco aktualizowane przez szkoły i placówki oświatowe:

  • prawidłowo wykazany kraj pochodzenia „Ukraina-uchodźca” i przypisanie do oddziału >=24.02.2022 r.;
  • z bazy PESEL obywatelstwo – jeżeli inne niż ukraińskie – nie jest wliczany.
Czw., 7 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka