Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowelizacja Prawa oświatowego przyjęta przez Sejm

Nowelizacja Prawa oświatowego przyjęta przez Sejm fotolia.pl

Nowelizacja Prawa oświatowego, czyli tzw. „lex Czarnek” została w czwartek, 13 stycznia przyjęta przez Sejm. Zwiększy się rola kuratorów oświaty, zmienią się też zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach.

Za ustawą zagłosowało 227 posłów, przeciw - 214. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie brało udziału 19 posłów. 

Sejm nie przyjął wniosku KO, KP-PSL i Lewicy o odrzucenie nowelizacji. Odrzucono także wszystkie poprawki opozycji zgłoszone podczas drugiego czytania projektu.

Nowelizacja przepisów przede wszystkim zwiększa rolę kuratorów oświaty. W przypadku nie zastosowania się do zaleceń kuratora oświaty, dyrektor szkoły lub placówki oświatowej będzie musiał złożyć wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. W przypadku dalszego niestosowania się do zaleceń, kurator będzie mógł wystąpić do organu prowadzącego z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wcześniejszego wypowiedzenia. Kurator będzie także mógł wydać osobie prowadzącej szkołę lub placówkę niepubliczną polecenie niezwłocznego umożliwienia wykonania czynności dotyczących nadzoru pedagogicznego. Nowelizacja przepisów wzmacnia również pozycje kuratora oświaty, jeśli chodzi o wspólne kompetencje organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego. 

Kurator będzie też miał 30 dni na wydanie opinii na temat działań stowarzyszenia lub organizacji pozarządowej na terenie szkoły. Wcześniej dyrektor szkoły lub placówki oświatowej będzie miał obowiązek uzyskać szczegółową informację na temat konspektu zajęć i wykorzystywanych materiałów.

Pt., 14 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska