Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

II edycja programu EKO-czynni

II edycja programu EKO-czynni fotolia.pl

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą wziąć udział w konkursach organizowanych w ramach drugiej edycji programu edukacji ekologicznej EKO-czynni. Cele przedsięwzięcia to edukacja ekologiczna młodzieży, kształtowanie proekologicznych postaw wśród uczniów oraz wsparcie inicjatyw szkolnych związanych z ochroną środowiska. Organizatorem programu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Dla szkół i uczniów przygotowano dwa konkursy.

Konkurs dla szkół EKO-PROJEKTY

Do konkursu zgłaszają się zespoły szkolne składające się z nauczyciela i grupy od 2 do 10 uczniów. Zespoły mogą zgłosić plan realizacji projektu związany z ochroną środowiska według wybranych kategorii lub zainicjować swoją tematykę, która jest związana z szeroko pojętym dbaniem o ekologię.

Zespoły konkursowe mogą otrzymać granty w wysokości do 50.000 zł na wdrożenie i realizację swoich pomysłów ekologicznych. Dodatkowo najlepsze projekty otrzymają nagrody finansowe, a uczniowie praktyczne zestawy nagród rzeczowych.

Dla szkół przewidziano również do 50 wyróżnień. Wyróżnione zespoły otrzymają eko-zestawy np. parking dla rowerów czy zestaw domków dla owadów i budek lęgowych. Dzięki tym nagrodom szkoły będą mogły realnie wpłynąć na poprawę środowiska w swoim otoczeniu.

Konkurs dla uczniów EKO-REAKCJE

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów z zamiłowaniem do zachowań i postaw proekologicznych. Podzielony jest na comiesięczne etapy, z których każdy ma inny temat oraz zadanie konkursowe.

W I etapie zadaniem jest wykonanie zdjęcia i ukazanie bioróżnorodności w swojej okolicy. W II etapie, idealnym dla artystów, zadaniem konkursowym jest pokazanie w formie rysunku, jak uczestnik ogranicza ilość produkowanych odpadów. III etap polega na przygotowaniu tekstu opisującego sposób, w jaki uczestnik oszczędza zużycie prądu i wody. Zadaniem uczestników IV etapu jest przygotowanie krótkiego filmu dotyczącego ekologicznego podróżowania przez uczestnika.

Na autorów najwyżej ocenionych prac czekają nagrody w postaci rowerów miejskich oraz kart podarunkowych do sklepów Empik. Ich prace zostaną także wykorzystane do dalszego budowania świadomości ekologicznej wśród młodzieży. Po zakończeniu czterech etapów powstanie specjalny eko-poradnik, w którym znajdą się najciekawsze nagrodzone prace.

Program trwa do końca marca 2022 r. Wyniki konkursu zostaną opublikowane w połowie maja przyszłego roku. Szczegółowe informacje, formularze zgłoszeniowe oraz regulaminy konkursów znajdują się na stronie internetowej programu.

Źródło: www.eko-czynni.pl

Śr., 15 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś