Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Działania zmierzające do upowszechniania wysokiej jakości edukacji przedszkolnej

Działania zmierzające do upowszechniania wysokiej jakości edukacji przedszkolnej fotolia.pl

Pod koniec grudnia br. rusza nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, Poddziałania XI.1.1 Edukacja przedszkolna.

O dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).

Wsparciem mogą zostać objęte działania zmierzające do upowszechniania wysokiej jakości edukacji przedszkolnej świadczonej w ośrodkach wychowania przedszkolnego (w tym również w innych funkcjonujących formach wychowania przedszkolnego), w szczególności w przedszkolach specjalnych i integracyjnych, obejmujące:

  1. wsparcie istniejących lub nowo utworzonych ośrodków wychowania przedszkolnego w zakresie generowania i funkcjonowania nowych miejsc przedszkolnych,
  2. dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami lub realizacja dodatkowej oferty edukacyjnej i specjalistycznej umożliwiającej dziecku z niepełnosprawnością udział w wychowaniu przedszkolnym poprzez wyrównanie deficytu wynikającego z niepełnosprawności,
  3. rozszerzanie oferty ośrodków wychowania przedszkolnego o organizację i prowadzenie dodatkowych zajęć wspierających na rzecz zwiększania szans edukacyjnych dzieci w zakresie wyrównywania stwierdzonych deficytów.
  4. kształtowanie i rozwijanie u dzieci kompetencji kluczowych oraz umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy,
  5. doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie umiejętności i kompetencji niezbędnych do pracy z dziećmi, w tym z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym,
  6. doskonalenie umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji nauczycieli w zakresie stosowania metod oraz form organizacyjnych sprzyjających rozwijaniu u dzieci kompetencji kluczowych oraz umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy.

Działania wymienione w podpunkcie c – f będą realizowane jako uzupełnienie działań realizowanych w konkretnym OWP, o których mowa w podpunkcie a i b.

Projekt może być realizowany na terenie gminy, gdzie do OWP, dla którego wnioskodawca jest organem prowadzącym nie przyjęto minimum 15 dzieci w podstawowym postępowaniu rekrutacyjnym przeprowadzonym na rok szkolny 2020/2021 lub projekt jest realizowany na terenie gmin o najwyższym zapotrzebowaniu na usługi edukacji przedszkolnej tj. gdzie stopień upowszechnienia edukacji przedszkolnej jest niższy niż wskazany w Regulaminie konkursu co oznacza, że projekt może być realizowany wyłącznie w gminach, gdzie wychowaniem przedszkolnym objętych jest mniej niż 89,9% dzieci zamieszkałych w danej gminie, zgodnie z Listą gmin o największym zapotrzebowaniu na edukację przedszkolną, która stanowi załącznik nr 18 do Regulaminu. Warunek dotyczy każdego projektu obejmującego typ 1a.

W przypadku finansowania wkładu własnego przez PFRON grupą docelową mogą być wyłącznie osoby z niepełnosprawnościami, tj. osoby niepełnosprawne, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz/lub ich otoczenie zgodnie z programem „Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnościami”.
Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 85%. Całkowita kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego konkursu wynosi 2 099 264,54 EUR.

Źródło: Serwis RPO Województwa Łódzkiego

Czw., 25 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba