Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bieżąca sytuacja w oświacie tematem spraw różnych listopadowego Zespołu ds. Edukacji

Bieżąca sytuacja w oświacie tematem spraw różnych listopadowego Zespołu ds. Edukacji fotolia.pl

Ostatnim punktem porządku obrad listopadowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST były sprawy różne. 

W tym zakresie poruszono następujące zagadnienia związane z bieżącą sytuacją w oświacie:

1) wniosek  Strony Samorządowej o przedstawienie sytuacji dotyczącej COVID-19 w szkołach i przedszkolach  na terenie kraju.

Wiceminister Marzena Machałek poinformowała, że w tej chwili jest zaszczepionych 40,31% młodzieży między 12 a 18 rokiem życia. 12,7%, czyli 4780 szkół ma ograniczoną działalność: 220 szkół i placówek pracuje zdalnie, a 4560 - hybrydowo.  Ponad 5% uczniów uczy się zdalnie, choć tylko 110 tys. jest skierowanych na izolację lub kwarantannę. Jak wskazał Pani Minister dane pokazują, że trzykrotnie więcej uczniów skierowanych jest na zdalne nauczanie. MEiN 19 listopada br. wyda zalecenie (nie zobowiązanie), by zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, jeśli to możliwe organizować w szkole. Każdy dyrektor jednak podejmie decyzję w zależności od sytuacji.

W podnoszonej przez niektóre media kwestii ogromnej liczby nauczycieli przebywających na zwolnieniach lekarskich Pani Minister wskazała, że dane pokazują, że na 18.11.2021 r. prawie 11,9 tys. nauczycieli przebywało na L4, podczas gdy tego samego dnia w ubiegłym roku było to ponad 23 tys. (ale już w czasie lockdownu, bo wcześniej było nawet 50 tys.). W 2019 r., przed pandemią – ponad 16 tys. Te dane pokazują, w ocenie Pani Minister, że nie ma problemu nadmiarowych zwolnień nauczycieli. Ok. 80% nauczycieli jest zaszczepionych, dlatego ważne jest, by zachęcać nauczycieli do przyjęcia 3. dawki szczepienia.

MEiN planuje zakup urządzeń filtrujących dla miejsc, gdzie są duże skupiska dzieci, by przygotować się na kolejne fale epidemii.

2) Przedstawiciel UMP zgłosił wniosek o odciążenie dyrektorów od pracy w związku z kierowaniem uczniów na kwarantannę. Muszą oni bowiem swoim prywatnym profilem zaufanym ręcznie wprowadzać uczniów do "systemu sanepidowskiego". W przypadku ucznia przebywającego na świetlicy, oznacza to wprowadzanie danych uczniów z wielu oddziałów. Wcześniej dyrektor przekazywał po prostu listy uczniów. Apel poparli przedstawiciele innych korporacji, proponowali umożliwienie przekazywania przez dyrektorów np. plików excel czy wydruków pdf. Jak wskazali przedstawiciele strony samorządowej Minister Przemysław Czarnek na spotkaniu z samorządowcami zapowiedział uruchomienie tej możliwości od 14.11. br. Pani Minister Marzena Machałek w odpowiedzi obiecała niezwłocznie przekazać tę informację do sanepidu. Co do importu danych z SIO do systemu sanepidowskiego – rozmowy jeszcze trwają, MEiN wkrótce przekaże odpowiedź, czy jest możliwość uproszczenia procedury lub chociaż automatycznego eksportu danych do Sanepidu.

3) Przedstawicielka ZPP poprosiła o wyjaśnienia dotyczące posiedzenia Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty zaplanowanego na 8 grudnia br. - czy jest to spotkanie tylko ze stroną samorządową czy ze wszystkimi członkami Zespołu? W imieniu całej Strony Samorządowej wyraziła dezaprobatę, że MEiN prowadzi wcześniejsze ustalenia ze związkami zawodowymi a strona samorządowa zostanie tylko poinformowana o wypracowanych rozwiązaniach. Podkreśliła, że zespół został powołany po to, by wspólnie ustalać wszelkie kwestie związane ze statusem zawodowym nauczycieli.

Pt., 19 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka