Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Telefon zaufania dla uczniów

Telefon zaufania dla uczniów fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji przypomina i zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii Rzecznika Praw Dziecka dedykowanej dzieciom, uczniom, młodzieży ich opiekunom i nauczycielom. Pod numerem telefonu 800 121 212 można otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne – to szczególnie ważne w momencie gdy wielu uczniów zmaga się z rzeczywistością w trakcie pandemii i znajduje się w stanie kryzysu emocjonalnego.

Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także czat internetowy. Zarówno telefon zaufania, jak i czat zapewniają pełną dyskrecję oraz anonimowość i dostępne siedem dni w tygodniu przez całą dobę. Nie wymaga on logowania oraz instalowania żadnej aplikacji.

Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka od 1 listopada zastąpił ogólnopolską infolinię dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605). 

Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń adaptacyjnych i innych zaburzeń emocjonalnych, w tym: PTSD (zespół stresu pourazowego), zaburzeń depresyjnych i zaburzeń lękowych.

Obowiązek noszenia maseczki, dystans społeczny, komunikaty telewizyjne i radiowe, kampanie społeczne i mnóstwo napływających z portali internetowych informacji, wpływają na stan psychiczny, samopoczucie, a także rozwój młodego pokolenia.

Z badań naukowych wynika, że osoby młode szczególnie silnie odczuwają stres związany z epidemią COVID-19. Przyczynia się do tego między innymi destabilizacja życia rodzinnego, izolacja od rówieśników, konieczność zmiany nawyków i utrata bezpiecznej rutyny. Lęk i niepewność wzmaga także intensywna ekspozycja na negatywne informacje dotyczące pandemii i jej skutków. Dochodzi do tego stres związany z naturalnymi dla tego wieku zmianami rozwojowymi zarówno w sferze biologicznej, jak i społecznej oraz psychologicznej, w tym jakościowymi zmianami sposobu przeżywania i myślenia.

Źródło: MEN 

Śr., 3 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek