Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wypłata dotacji czynnością z zakresu administracji publicznej - wyrok WSA

Wypłata dotacji czynnością z zakresu administracji publicznej - wyrok WSA fotolia.pl

Problematyka dotycząca rozstrzygnięcia administracyjnego lub cywilnego charakteru czynności związanych z ustaleniem wysokości i wypłatą dotacji oświatowych była przedmiotem sporów zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie.

Na mocy art. 47 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych kwestia ta została jednak wyraźnie uznana za czynność z zakresu administracji publicznej, podlegającą kognicji sądów administracyjnych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 17 marca 2021 r. (I SA/Bk 28/21) przyjął, że kognicja sądu administracyjnego w tego rodzaju sprawach zachodzi. Tym samym Sąd nie podzielił prezentowanego dotychczas w judykaturze poglądu, że wypłata dotacji stanowi wyłącznie czynność techniczną przekazania fizycznego środków finansowych, która nie podlega kognicji sądów administracyjnych, jako czynność z zakresu administracji publicznej.

Za prawidłowe Sąd uznał podejście, że przedmiotowa wypłata jest finalnym rezultatem ustalenia wysokości dotacji dla konkretnego podmiotu, dokonanego na podstawie konkretnych regulacji prawnych, do stosowania których uprawniony jest organ administracji. Takie stanowisko zaprezentował też m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 28 lipca 2020 r. I SA/Rz 310/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 13 sierpnia 2020 r., I SA/Sz 403/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 14 października 2020 r., I SA/Gd 572/20 a także Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 18 listopada 2020 r., I GSK 1414/20.

WSA w Białymstoku, zauważył także, że przepis art. 47 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, jako czynności z zakresu administracji publicznej wskazuje czynności podejmowane w celu ustalenia wysokości lub przekazania dotacji. Zdaniem Sądu, w granicach pojęcia przekazania dotacji mieści się m.in. przekazanie dotacji w zaniżonej wysokości a także sytuacja, gdy organ po aktualizacji kwoty dotacji dokonuje "kompensaty" i w ogóle nie wypłaca dotacji za pewien okres.

Źródło: CBOSA

Sob., 16 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka