Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wzrastająca rola edukacji przedszkolnej

Wzrastająca rola edukacji przedszkolnej fotolia.pl

Rola edukacji przedszkolnej jest coraz silniej podkreślana w debatach naukowych oraz odgrywa ważną rolę w rozwoju dzieci. Jak podsumowuje OECD, dobrej jakości wczesna edukacja niesie ze sobą wiele korzyści.

Edukacja ta ma szczególne znaczenie dla dzieci z biedniejszych i mniej uprzywilejowanych rodzin. Ekonomiści podkreślają wpływ wczesnej edukacji na zwiększanie szans życiowych dzieci z rodzin o niskich dochodach, a w konsekwencji – zmniejszenie ubóstwa i zwiększenie mobilności społecznej. Dzieci dorastające w środowisku dającym mniejsze szanse na rozwój intelektualny i społeczny, mogą mieć trudniejszy start w szkole i w konsekwencji słabsze możliwości rozwoju umiejętności przez całe życie. Dobrej jakości edukacja przedszkolna wspiera rozwój poznawczy i społeczny dzieci i tym samym wyrównuje szanse edukacyjne dzieci z różnych środowisk. Ponadto, wcześnie wprowadzona przyjazna forma edukacji daje silne podstawy do kreowania wśród dzieci postawy uczenia się przez całe życie.

W Polsce dzieci z biedniejszych rodzin korzystają z opieki przedszkolnej w mniejszym stopniu niż dzieci z rodzin bogatszych. Ogółem, 70 proc. dzieci w wieku 3-5 lat jest objętych formalną opieką i edukacją. Wśród 20 proc. najbogatszych rodzin (5. kwintyl) odsetek ten wynosi 90 proc. Jednak w 20 proc. rodzin o najniższych dochodach na osobę (1. kwintyl) tylko połowa dzieci w tym wieku jest objęta jakąkolwiek formą formalnej opieki i edukacji.

WYKRES 1

Więcej informacji tutaj.

Źródło: PIE

Pt., 24 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła