Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Narodowy Program Czytelnictwa 2.0 – najczęściej zadawane pytania

Narodowy Program Czytelnictwa 2.0 – najczęściej zadawane pytania fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało odpowiedzi na pytania, jakie w związku z realizacją Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025” zadał Związek Gmin Wiejskich RP.

I tak, w roku 2021 o wsparcie finansowe w ramach Kierunku interwencji 3.1 Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. będą się mogły ubiegać przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach.

Zgodnie z przekazanymi odpowiedziami zakup książek historycznych poświęconych historii Polski XX wieku nie jest warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania. We wnioskach o uzyskanie wsparcia finansowego ani szkoły, ani organy prowadzące szkoły nie podają tytułów książek proponowanych do zakupu. Zatem tematyka zakupionych książek jest jednym z kryterium oceny wniosku.

Program przewiduje, że szkoły mają umożliwić wypożyczanie książek na okres ferii i wakacji. Ponadto, zgodnie z udzieloną odpowiedzią organy prowadzące wnoszą tylko wkład finansowy w wysokości 20 proc. kosztów realizacji zadania. Tak wynika z uchwały w sprawie „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Kwoty wsparcia nie zostaną zwiększone, dla szkół, które posiadają większa liczbę uczniów.

Pod pojęciem książka używanym w projektowanym rozporządzeniu rozumie się także e-booki i audiobooki, bowiem to inna w porównaniu z papierową forma książki.

Związek Gmin Wiejskich RP zadał też pytanie, odnośnie realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020” w zakresie Priorytetu 3 - rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych na obszarach wiejskich w zakresie danych organizacyjnych i finansowych.

Całkowite koszty realizacji Programu wyniosły 147 417 924 zł. Na tę kwotę składa się wydatkowanie środków z budżetu państwa w wysokości 117 886 277 zł oraz wkład własny organów prowadzących w wysokości 29 531 647 zł.

Biblioteki szkolne wzbogaciły się o 7 748 789 pozycji, biblioteki pedagogiczne zakupiły 50 272 książki.

Śr., 18 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek