Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Propozycja zmian dla najstarszych uczniów szkół specjalnych przysposabiających do pracy

Propozycja zmian dla najstarszych uczniów szkół specjalnych przysposabiających do pracy fotolia.pl

Do Sejmu wniesiono poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (druk nr 1403).

Dotyczy on przedłużenia okresu nauki - w związku z pandemią - w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy uczniów, którzy ukończyli 24. rok życia w roku szkolnym 2020/2021.

Jak wskazali projektodawcy dodatkowy rok zapewni możliwość realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. 

Powyższa propozycja została uzasadniona faktem, że okres pandemii spowodował liczne deficyty uczniów szkół specjalnych przysposabiających do pracy, m.in. w zakresie rozwijania zaradności, wspomagania autonomii i niezależności życiowej. Zdaniem projektodawców poważnie ucierpiały też wypracowane wcześniej kompetencje społeczne, które wymagają systematycznego kształtowania oraz rozwój poznawczy i emocjonalny uczniów. 

Projekt został skierowany do I czytania do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Z treścią projektu można zapoznać się tutaj.

Pt., 16 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka