Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy można nakazać włączenie kamerki na e-lekcjach?

Czy można nakazać włączenie kamerki na e-lekcjach? fotolia.pl

Czytanie książek, jedzenie, granie w gry online, rozmowy ze znajomymi, wykonywanie czynności domowych – to tylko lista kilku przewinień jakie zdarzają się ze strony uczniów na zdalnych lekcjach. Z jednej strony rodzice naciskali na nauczycieli, aby Ci wprowadzili nakaz włączonych kamerek podczas lekcji zdalnych. Z drugiej strony nie wszyscy chcą, aby postronne osoby oglądały domowe wnętrza, z których uczą się dzieci. Chociaż mija już rok od wprowadzenia nauki zdalnej nie ma żadnych przepisów dotyczących obowiązku, bądź nie posiadania włączonej kamery podczas lekcji zdalnych.

Kamera internetowa jest jednym z najlepszych narzędzi pozwalających monitorować, czy uczeń uważa na zdalnych lekcjach, czy nie wykonuje innych nie związanych z nauką czynności a wreszcie czy nie ściąga na sprawdzianach i kartkówkach.

Z drugiej jednak strony znane są liczne przypadki dręczenia uczniów właśnie poprzez internetowe narzędzia. Zdarzają się liczne przypadki wyśmiewania wyglądu uczniów, czy nagrywania a później zastraszania i dręczenia. Często wyśmiewane są także błędne odpowiedzi uczniów, dziwne miny czy nawet domowe wnętrza. Bogatsi uczniowie często naśmiewają się z mniej zamożnych kolegów z warunków panujących w ich mieszkaniach – trzeba pamiętać, że nie wszyscy uczniowie mają komfort uczestniczenia w e-lekcjach w czystych i schludnych własnych pokojach.

Rodzice podnoszą też argumenty, że potrzebna jest kontrola ich dzieci, kiedy oni sami idą do pracy i nie do końca są pewni, że dzieci uczestniczą w zdalnych lekcjach –  czy tylko oszukują. W ten sposób powstają też ogromne zaległości niektórych uczniów, którzy nie do końca uczciwie uczestniczą w zdalnych zajęciach.

Obecnie to dyrektor każdej ze szkół odpowiada za to jak wygląda organizacja nauki w jego szkole i to on decyduje, w porozumieniu z nauczycielami czy trzeba czy też nie mieć włączoną kamerę na zajęciach online. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustalenie przez nauczyciela czy dany uczeń jest obecny na lekcji, a także wymiana poleceń nie wymaga włączenia kamery internetowej.

Pt., 19 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek