Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Brak uregulowania zawodu psychologa może doprowadzić do tragedii

Brak uregulowania zawodu psychologa może doprowadzić do tragedii fotolia.pl

Do Rzecznika Praw Dziecka docierają skargi na brak skutecznych przepisów, które uregulowałyby zawód psychologa i zasady odpowiedzialności za błędy, mogące doprowadzić do tragedii. Rzecznik wniósł do Minister Rodziny o pilne działania.

Już w 2001 r. uchwalono ustawę o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów określającą warunki wykonywania tej profesji i zasady odpowiedzialności, ustawa ta wciąż nie jest realnie stosowana, przez co powstają coraz większe trudności w zapewnianiu potrzebującym profesjonalnej pomocy.

Wynika to głównie z wadliwych przepisów zawartych w ustawie, braku aktów wykonawczych do niej, braku samorządu zawodowego, któremu ustawa powierza wiele zadań. Konieczna jest niezwłoczna zmiana obowiązującej ustawy lub uchwalenie nowego aktu prawnego.

Rzecznik otrzymuje liczne skargi na osoby świadczące usługi psychologiczne. Dotyczą one głównie: wykonywania usług psychologicznych przez osoby bez odpowiedniego wykształcenia, diagnozowania dzieci na okoliczność przestępstw o charakterze seksualnym przez osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji oraz sporządzania prywatnych, nieobiektywnych opinii na potrzeby postępowań sądowych, w oparciu o relację tylko jednej ze stron.

Osoby korzystające z usług psychologów powinny mieć zagwarantowane jasne zasady współpracy i pewność, że udzielana pomoc będzie fachowa, a w przypadku podjęcia przez psychologa działań sprzecznych z zasadami sztuki czy etyki zawodowej, precyzyjnie określone możliwości dochodzenia swoich praw.

Źródło: RPD 

Czw., 25 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek