Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało dwa projekty rozporządzeń do nowej ustawy o Systemie Informacji Oświatowej. Jeden z nich określa procedurę weryfikacji dostępu do bazy danych SIO.
Ponieważ w Systemie Informacji Oświatowej przetwarzane są dane osobowe zarówno uczniów, jak i nauczycieli, każdy użytkownik musi systemu musi zostać odpowiednio zweryfikowany. W sposób niejako naturalny stosownego upoważnienia dyrektorom szkół będą udzielali wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) oraz – odpowiednio - starostowie i marszałkowie.
Procedurę weryfikacyjną rozpoczynają osoby uprawnione, poprzez wypełnienie elektronicznego formularza zamieszczonego na portalu systemu informacji oświatowej. Rozporządzenie ściśle określa konieczne do zawarcia we wniosku informacje, oczywiście w zależności od rodzaju użytkownika. zależności od rodzaju użytkownika.
Zgodnie z zapisami projektu osoba, której ma być udzielone upoważnienie, będzie musiała zgłosić się do siedziby organu upoważniającego w terminie do 5 dni roboczych od dnia otrzymania informacji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Taka wizyta jest niezbędna, aby potwierdzić swoją tożsamość. Istnienie jednak możliwość, na uzasadniony wniosek, przedłużenia tego terminu.
Jak wynika z nowej ustawy o Systemie Informacji Oświatowej, kierownik podmiotu przesyłającego lub pobierającego dane z SIO może pisemnie upoważnić pracownika lub pracowników tego podmiotu do dostępu do bazy danych SIO, jednak nie dłużej niż na 5 lat. Posiadanie takiego upoważnienia podczas weryfikacji jest warunkiem sine qua non do jej uzyskania.
Drugi z przygotowanych w tej sprawie projektów to rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakie powinien spełniać sprzęt i oprogramowanie służące do prowadzenia lokalnych baz danych SIO. Projekt ustala także warunki techniczne przekazywania i pozyskiwania danych z bazy danych SIO.
źródło: men.gov.pl