Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podstawy prawne dyscyplinowania uczniów

Podstawy prawne dyscyplinowania uczniów fotolia.pl

Miesięcznik Raport Dyrektora Szkoły podpowiada z jakich przepisów można korzystać, chcąc dyscyplinować uczniów..

Kwestie postępowania wobec uczniów zachowujących się niewłaściwie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.) powinno zostać sformułowane w statucie konkretnej szkoły. Przykładowo ramowy statut gimnazjum w § 18. zakłada, że statut szkoły powinien określać:

  1. rodzaje nagród i kar stosowanych wobec uczniów oraz tryb odwoływania się od kary,
  2. przypadki, w których dyrektor gimnazjum może wystąpić do kuratora oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innego gimnazjum,
  3. warunki pobytu w gimnazjum zapewniające uczniom bezpieczeństwo.

Ponadto § 18b ust. 2. zakłada, że statut gimnazjum powinien określać obowiązki ucznia, między innymi z uwzględnieniem obowiązków w zakresie właściwego zachowania wobec nauczycieli i innych pracowników gimnazjum oraz pozostałych uczniów. Oznacza to, że reakcję na destrukcyjne zachowania uczniów określać powinny przepisy prawa wewnątrzszkolnego oraz procedury postępowania w sytuacjach krytycznych wobec uczniów zachowujących się w skrajnie niewłaściwy sposób.

Dodatkowo powstępowanie wobec uczniów określa ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654 i Nr 149, poz. 887). Dotyczy ona jednak wybranej grupy uczniów, które dopuszczają się określonych czynów - do których na pewno można zaliczyć kradzieże czy prześladowania - a które ukończyły 13 lat a jednocześnie nie ukończyły lat 17. W przypadku zastosowania tej ustawy decyzję podejmuje sąd rodzinny, szkoła czy poszczególni nauczyciele mogą, a nawet powinni o przypadkach szczególnie nagannego zachowania uczniów, informować organy porządkowe.

Podstawą jest art. 4. § 1 cytowanej ustawy, który mówi, że każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności naruszanie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych, ma społeczny obowiązek odpowiedniego przeciwdziałania temu, a przede wszystkim zawiadomienia o tym rodziców lub opiekuna nieletniego, szkoły, sądu rodzinnego, Policji lub innego właściwego organu.

Źródło: www.eduinfo.pl oraz miesięcznik Raport Dyrektora Szkoły

Pon., 31 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: