Komisja Europejska zachęca państwa członkowskie do połączenia sił w zakresie digitalizacji dorobku kulturowego. Ma to podstawowe znaczenie dla zapewnienia szerokiego dostępu do dóbr kultury oraz pobudzenia rozwoju branż twórczych. Platformą dostępową będzie Europeana – istniejąca już cyfrowa biblioteka, archiwum i muzeum.
W zaleceniu wzywa się państwa członkowskie do stworzenia solidnych planów oraz rozwijania partnerstw publiczno-prywatnych w celu zwiększenia liczby obiektów dostępnych w bibliotece Europeana z 19 mln obecnie do 30 mln w 2015 r.; do umieszczenia w internecie większej ilości materiałów chronionych prawami autorskimi i materiałów o wyczerpanym nakładzie; oraz do odpowiedniego dostosowania krajowych przepisów i strategii, tak aby zapewnić długoterminową ochronę materiałów cyfrowych.- Europa posiada prawdopodobnie największe na świecie dziedzictwo kulturowe. Jeżeli zaprzepaścimy możliwości, jakie oferuje digitalizacja, staniemy przed groźbą upadku kultury. Digitalizacja dorobku kulturowego pozwala Europejczykom na dostęp do niego bez wychodzenia z domu i stanowi cenne źródło treści dla edukacji, turystyki, animacji i gier oraz dla całej branży twórczej. Inwestycje w digitalizację stworzą nowe możliwości rozwoju przedsiębiorstw i nowe miejsca pracy – powiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji ds. agendy cyfrowej.
Na początku swojej działalności w 2008 r. Europeana dysponowała 2 milionami pozycji – obecnie ich liczba przekracza 19 milionów. Są one od niedawna dostępne za pomocą bardziej intuicyjnego i interaktywnego interfejsu.
Aby materiały zamieszczane w Europeanie odzwierciedlały w sposób bardziej zrównoważony bogactwo kultury europejskiej, w zaleceniu ustanowiono cele dotyczące minimalnego wkładu, jaki każde z państw członkowskich powinno wnieść w zasoby biblioteki do 2015 r.
Zalecenie opiera się na wnioskach ustanowionej w 2010 r. grupy analitycznej wysokiego szczebla (Comité des Sages), dotyczących udostępnienia europejskiego dziedzictwa kulturowego w internecie.
Do celów Europejskiej agendy cyfrowej należy przyjęcie środków mających na celu wspieranie branży kultury i branży twórczej oraz zapewnienie zrównoważonego modelu finansowania Europeany.
Kontekst
Obecność unijnego dziedzictwa kulturowego w internecie umożliwi obywatelom Europy dotarcie do niego i wykorzystanie go w dowolnym czasie do celów rozrywkowych, naukowych i zawodowych. Po digitalizacji materiały cyfrowe mogą zostać ponownie wykorzystane do celów komercyjnych i niekomercyjnych – i np. znaleźć zastosowanie w materiałach dydaktycznych i edukacyjnych, filmach dokumentalnych i turystyce. Stworzy to ogromne możliwości gospodarcze dla europejskich branż twórczych, które obecnie generują 3,3 proc. unijnego PKB i odpowiadają za 3 proc. zatrudnienia w UE.
Więcej na ten temat na stronach Komisji Europejskiej UE w Polsce