Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dotacje a ograniczenie funkcjonowania jednostek oświatowych

Dotacje a ograniczenie funkcjonowania jednostek oświatowych fotolia.pl

Zgodnie z art. 26 ust. 2 i art. 41 ust. 2 ustawy  o finansowaniu zadań oświatowych udzielenie dotacji niepublicznym szkołom dla dorosłych, szkołom policealnym oraz niepublicznym szkołom artystycznym o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych realizującym wyłącznie kształcenie artystyczne, jest uzależnione od uczestnictwa w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu, z których uczeń nie został zwolniony.

W § 10 ust. 1 rozporządzenia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zawieszono stosowanie przepisów określających powyższe zasady do ustalania dotacji za okres od dnia 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym zakończy się czasowe ograniczenie funkcjonowania szkoły.

Dodatkowo powołany paragraf wyłączył także obowiązek potwierdzania uczestnictwa uczniów w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych ich własnoręcznymi, czytelnymi podpisami na listach obecności (ust. 1).

Konsekwencją powyższych rozwiązań jest także wyłączenie stosowania w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakończy się czasowe ograniczenie funkcjonowania szkoły, przepisu art. 34 ust. 3 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych dotyczącego możliwości korygowania kwoty dotacji w sytuacji wystąpienia różnicy pomiędzy faktyczną liczbą uczniów uczestniczącą w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu, z których uczeń nie został zwolniony a liczbą uczniów na których przekazano część dotacji za dany miesiąc (ust. 2).

Wprowadzono także zmiany w zakresie dotowania niepublicznych placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, będących domami wczasów dziecięcych. Do ustalania dotacji w części za okres od dnia 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym zakończy się czasowe ograniczenie funkcjonowania placówki, nie stosuje się bowiem przepisu art. 29 ust. 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, określającego, że wysokość dotacji dla takiej placówki jest ustalana jako iloczyn kwoty przewidzianej na takiego wychowanka w części oświatowej subwencji ogólnej dla powiatu oraz liczby dni pobytu tego wychowanka w tej placówce pomniejszonej o jeden dzień i podzielonej przez liczbę dni w roku budżetowym (ust. 3).

W miejsce tych przepisów wprowadzono rozwiązanie zgodnie z którym dotacja dla niepublicznego domu wczasów dziecięcych, w części za okres od dnia 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym zakończy się czasowe ograniczenie funkcjonowania placówki jest równa iloczynowi liczby dni w tym okresie, liczby wychowanków i kwoty części oświatowej subwencji ogólnej przewidzianej na wychowanka domu wczasów dziecięcych w roku 2019 dla powiatu podzielonej przez liczbę 366. Przez liczbę wychowanków, o której mowa wcześniej należy rozumieć sumę wychowanków z poszczególnych dni w roku 2019 podzieloną przez liczbę 365. Do kwoty części dotacji ustalonej zgodnie powyższymi założeniami stosuje się przepis art. 43 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (aktualizacja kwoty dotacji), w zakresie dotyczącym dotacji udzielanych na podstawie art. 29 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (ust. 4, 5, 6).

Sob., 28 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka