Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szkolnictwo zawodowe - pokłosie konferencji w Krakowie

Szkolnictwo zawodowe - pokłosie konferencji w Krakowie fotolia.pl

26 i 27 września w Krakowie odbyło się spotkanie Dyrektorów Generalnych do spraw kształcenia i szkolenia zawodowego. Spotkania te, organizowane przez każdą prezydencję to okazja do wymiany doświadczeń i omówienia bieżących problemów kształcenia i szkolenia zawodowego w kontekście polityki UE. Główne tematy tego spotkania to współpraca szkół zawodowych ze szkołami wyższymi oraz wspieranie nauczania języka obcego wspomagającego kształcenie zawodowe.

W spotkaniu krakowskim uczestniczyli przedstawiciele 24 państw członkowskich UE oraz 5 państw kandydujących i członków EFTA, a wzięli także udział przedstawiciele Komisji Europejskiej na czele z dyrektor Hélène Clark z Dyrekcji Generalnej KE ds. Edukacji i Kultury oraz Zbigniew Włodkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

- To dla nas szczególny czas, ponieważ znajdujemy się o krok od wdrożenia przygotowanej modernizacji kształcenia zawodowego. Zaplanowane zmiany uwzględniają rozwiązania mające doprowadzić do znaczącej poprawy jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Polsce, jak również do lepszego dostosowania wiedzy i umiejętności absolwentów polskich szkół i uczelni do potrzeb zmieniającego się krajowego i europejskiego rynku pracy - powiedział wiceminister Zbigniew Włodkowski. Podkreślił również, że  przygotowana przez MEN reforma w ogromnej mierze jest wynikiem aktywnego członkostwa Polski w Unii Europejskiej, czerpie bowiem wzorce ze wspólnie wypracowanego dorobku oraz z najlepszych doświadczeń poszczególnych państw członkowskich  w strategicznym obszarze uczenia się przez całe życie.
Podczas dwudniowego spotkania przedstawiciele ministerstw oraz instytucji unijnych dyskutowali m.in. o sposobach zwiększenia udziału osób dorosłych w uczeniu się przez całe życie, z uwzględnieniem uczenia się w miejscu pracy.

- Polska w pełni podziela opinię o kluczowej roli kształcenia i szkolenia zawodowego w procesie uczenia się przez całe życie - zaznaczył wiceminister Zbigniew Włodkowski dodając, że szczególnego znaczenia w tym zakresie nabiera obserwowany w Europie naturalny proces zacierania różnic pomiędzy wstępnym i ustawicznym kształceniem i szkoleniem zawodowym, co z kolei wiąże się z koniecznością otwarcia szkół zawodowych na różne formy edukacji ustawicznej, tak jak to będzie miało miejsce w Polsce.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję do zapoznania się z pokazem umiejętności oraz osiągnięć uczniów szkół zawodowych z terenu Małopolski biorących udział w projekcie „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce".

Źródło: men.gov.pl

Pt., 30 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun