Uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych, a także innych rekolekcji, jeżeli stanowią one praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. Jednak w czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej.
Tak wynika z par. 10 rozporządzenia MEN w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, w brzmieniu które będzie obowiązywało od 1 września br.
Zmiana oznacza m.in. możliwość organizowania rekolekcji adwentowych. Ponadto ze zwolnienia tego będą mogli korzystać uczniowie, jeżeli rekolekcje stanowią praktykę danego Kościoła, a nie jak dotychczas, gdy Kościół przewiduje taki obowiązek.
Informuje o tym na swojej stronie internetowej Rzecznik Praw Obywatelskich, przytaczając pismo Ministerstwa Edukacji Narodowej z 3 lipca br. będące odpowiedzią na jego wcześniejszą korespondencję.
Rzecznik uprzednio wnosił do MEN postulat ujednolicenia w obowiązujących przepisach praktyki organizacji rekolekcji wielkopostnych. Tłumaczył, że opublikowanie na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej zasady dotyczące organizowania rekolekcji dla uczniów szkół publicznych nie wydają się wystarczające, gdyż w konsekwencji w poszczególnych placówkach odmiennie realizowane są zarówno uprawnienia osób korzystających z prawa do uczestnictwa w rekolekcjach, jak i osób bezwyznaniowych i reprezentujących religie mniejszościowe.
Proponował również uregulowanie zwolnienia na rekolekcje na poziomie ustawowym. Jednak MEN w swojej odpowiedzi nie odniosło się do tego postulatu. Resort wskazał natomiast, że w praktyce nie jest możliwe ujednolicenie zasad organizowania rekolekcji na terenie całego kraju.
Źródło: RPO