Na stronach programu eTwinning funkcjonuje interesująca usługa internetowa "Pokój nauczycielski".
Pokój nauczycielski to narzędzie dostępne z Pulpitu eTwinning, gdzie koledzy o podobnych zainteresowaniach mogą porozmawiać ze sobą, wykorzystując do tego celu forum i/lub czat. Co więcej: każdy członek eTwinningu może utworzyć Pokój! Jedyne, co należy zrobić, to przedstawić ciekawy temat lub kwestię, które chciałbyś przedyskutować w swoim Pokoju. Można także utworzyć Pokój dla określonej grupy osób (np. Ambasadorów eTwinningu w Twoim regionie), w związku z określonym wydarzeniem (np. warsztatem doskonalenia zawodowego organizowanym w ramach eTwinningu lub seminarium kontaktowym) lub jako miejsce otwartych dyskusji ze wszystkimi członkami eTwinningu (np. Pokój poświęcony wykorzystaniu podcastów podczas nauki języków obcych).
Jak utworzyć Pokój nauczycielski?
Tworzenie Pokoju jest proste:
- Wejdź na stronę eTwinning
- Przejdź do strony Pokojów nauczycielskich, znajdującej się na twoim Pulpicie
- Przejdź do "Moje pokoje", a następnie kliknij w "utwórz".
- Napisz krótki i zachęcający opis swojego Pokoju, w którym przedstawisz swoim kolegom i koleżankom jego cel, a następnie wyślij te informacje.
- Kiedy już Pokój zostanie utworzony, zamieść na forum pierwszą wiadomość: to ważne, bo w ten sposób rozpoczniesz dyskusję!
- W tym momencie, mając już dobry opis i pierwszą wiadomość zamieszczoną na forum, możesz zacząć zapraszać nowe kontakty i w ten sposób powiększać swój Pokój.
Możesz przeczytać więcej o tym, jak utworzyć dobrze funkcjonujący Pokój nauczycielski w dziale pomocy Helpdesk.
Czym jest Pokój?
Choć Pokoje nauczycielskie zostały pomyślane jako platformy do krótko trwających dyskusji, które idealnie powinny trwać nie dłużej niż trzy miesiące, to jednak niektóre z nich funkcjonują tak dobrze, że szkoda byłoby je zamknąć. Dlatego też pozostają otwarte i być może z czasem rozrosną się jeszcze bardziej i staną się Grupami eTwinning.
Oprócz pokoju pomocy Helpdesk, gdzie można zadawać pytania i otrzymywać wsparcie ze strony innych członków eTwinningu, są również Pokoje poświęcone takim tematom jak: "jak promować eTwinning" lub "jak korzystać z narzędzi web 2.0 "; Pokoje dla członków eTwinningu z określonego kraju, Pokoje poświęcone nauce języków obcych oraz wiele innych. Pokoi dostępnych we wszystkich językach są dosłownie tuziny. Jeśli chcesz więc przyłączyć się do jednego z nich lub po prostu jesteś ciekawy, jak wyglądają, poszukaj jakiegoś interesującego cię pokoju, jeśli coś już chodzi ci po głowie, a następnie, zanim się ewentualnie przyłączysz, zobacz, o czym się tam rozmawia. Każdy może poczytać, a kiedy jesteś już członkiem Pokoju, możesz także napisać coś od siebie. Zostanie członkiem Pokoju jest bardzo proste: na stronie głównej Pokoju kliknij w 'dołącz' i zaczekaj, aż administrator przyjmie twoją prośbę.
W Pokojach prowadzone są dyskusje i rodzą się pomysły, które mogą okazać się przydatne się w realizacji twoich projektów, w funkcjonowaniu Grup i ogólnie w rozwoju zawodowym.
Źródło: etwinning.net