Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Ponowne powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora szkoły jest niedopuszczalne

WSA: Ponowne powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora szkoły jest niedopuszczalne fotolia.pl

Zarząd Powiatu ponownie powierzył tej samej osobie pełnienie obowiązków dyrektora szkoły, na kolejny okres wynoszący maksymalnie 10 miesięcy. Czy był do tego uprawniony? Zdaniem WSA w Poznaniu jest to niedopuszczalne.

Sąd wskazał, że okres na jaki powierza się obowiązki, nie może w żadnym razie trwać dłużej niż 10 miesięcy. Z jego upływem mandat pełniącego obowiązki dyrektora wygasa z mocy prawa (ex lege). W konsekwencji brak rozstrzygnięcia konkursu do tego czasu nie uprawnia organu prowadzącego do powierzenia obowiązków na dalszy okres ani tej samej, ani też innej osobie, ponownie w trybie art. 63 ust. 13 Prawa oświatowego. W orzecznictwie i doktrynie podkreśla się, że przedłużanie stanu tymczasowości, w którym szkoła lub placówka jest faktycznie pozbawiona swojego najważniejszego organu, prowadzi de facto do obejścia ustawy i realizacji celów z nią sprzecznych.

Niedoprowadzenie do wyłonienia dyrektora placówki nie uprawnia organu prowadzącego do ponownego powierzenia pełnienia obowiązków na podstawie art. 63 ust. 13 Prawa oświatowego. W przypadku dokonania takiego powierzenia dochodzi do przekroczenia delegacji ustawowej określonej w ww. przepisie ustawy, poprzez przekroczenie 10-miesięcznego terminu powierzenia tych obowiązków. W konsekwencji taka uchwała zarządu powiatu istotnie narusza prawo i musi być wyeliminowana z obrotu prawnego.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 05.06.2024 r., sygn. akt IV SA/Po 303/24, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 21 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak