Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych od 2029 r.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych od 2029 r. fot.pixabay

Do Sejmu wniesiony został projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Głównym założeniem projektu jest zakaz hodowli zwierząt futerkowych od 2029 i likwidowanie (za odszkodowaniem). Projekt złożyli posłowie KO, Lewicy oraz Polski2050 – Trzecia Droga.

Projekt ma na celu zakaz chowu lub hodowli w celach komercyjnych zwierząt futerkowych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w tym zakresie mogą hodować zwierzęta futerkowe tylko do 1 stycznia 2029 r.

Podmioty i rolnicy, którzy prowadzą działalność w tym zakresie będą mogli liczyć na odszkodowanie od państwa za stratę majątkową w związku z koniecznością rezygnacji z hodowli zwierząt futerkowych. Odszkodowanie ma obejmować wyrównanie starty majątkowej bez korzyści.

Wysokość odszkodowania zależna jest od terminu zakończenia działalności. Odszkodowanie ustala się w wysokości 25% średniego rocznego przychodu podmiotu prowadzącego farmę lub rolnika w okresie 2021-2023, który zakończył działalność do 1 stycznia 2025 r., wysokości 20% średniego rocznego przychodu podmiotu prowadzącego farmę lub rolnika w okresie 2021-2023, który zakończył działalność do 1 stycznia 2026 r.

Odszkodowanie ustala się w wysokości 15% średniego rocznego przychodu podmiotu prowadzącego farmę lub rolnika w okresie 2021-2023, który zakończył działalność do 1 stycznia 2027 r., w wysokości 10% średniego rocznego przychodu podmiotu prowadzącego farmę lub rolnika w okresie 2021-2023, który zakończył działalność do 1 stycznia 2028 r. Wysokość 5% odszkodowania została ustalona, dla tych którzy zdecydują się na likwidację farmy w ostatniej możliwej chwili tj. do 1 stycznia 2029 r.

Decyzję w sprawie wysokości odszkodowania będzie wydawał minister właściwy do spraw rolnictwa. Decyzja ministra w tym zakresie jest ostateczna.

Pracownikom podmiotu prowadzącego farmę lub rolnikom, będzie przysługiwała odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, ustalana według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Projekt z pewnością będzie budzić kontrowersję i sprzeciw środowiska zajmującego się zawodowo hodowlą zwierząt futerkowych. Czekamy na dalsze prace nad projektem.

Wt., 25 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek